Młodzi inżynierowie wolą własny kraj

Dorota Czerwińska
opublikowano: 16-03-2007, 00:00

Absolwenci kierunków technicznych chętnie zostaną w Polsce, jeżeli pracodawcy stworzą im możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.

Chcą się doskonalić i nieźle zarabiać

Absolwenci kierunków technicznych chętnie zostaną w Polsce, jeżeli pracodawcy stworzą im możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.

Tylko 4 proc. przyszłych inżynierów deklaruje, że chcą wyjechać z Polski na stałe. 53 proc. nie wyklucza wyjazdu na pewien czas. Tak wynika z badania Proinżynier, przeprowadzonego na pięciu uczelniach technicznych.

Ponad 68 proc. ankietowanych twierdzi, że przy wyborze przyszłego pracodawcy zwraca uwagę na możliwość rozwoju osobistego i zawodowego, czyli bezpłatne lub częściowo dofinansowane szkolenia, studia podyplomowe itp. Na drugim miejscu (65 proc. badanych) znalazła się wysokość wynagrodzenia. Dla większości nie ma znaczenia wielkość firmy.

Dla około 90 proc. ankietowanych studentów istotne jest znalezienie pracy w swoim zawodzie, a tylko niecałe 3 proc. nie zwraca na to kryterium uwagi. Blisko 33 proc. uważa, że znajdzie pracę bez problemu, a 44 proc. — że ją znajdzie, choć zdają sobie sprawę z trudności, jakie mogą napotkać. Ponad 41 proc. uważa, że szanse znalezienia pracy w zawodzie za granicą są mniej więcej takie same jak w kraju, a prawie 10 proc. — że mniejsze.

— Nie wszyscy znajdą bez problemu pracę. Pracodawców najbardziej dziś interesują kierunki związane z budownictwem, realizacją obiektów przemysłowych, utrzymaniem ruchu, zarządzaniem produkcją — komentuje Marek Kiersznicki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Prochem.

Dość wysokie są oczekiwania finansowe przyszłych inżynierów. Tylko mniej niż 1 proc. zgodziłoby się zarabiać od razu po studiach mniej niż 1500 zł netto. Ponad 40 proc. mówi o 2000-3000 zł. A dla ponad 8 proc. powinno to być ponad 5000 zł netto.

— Te oczekiwania znacznie przewyższają realia rynkowe. Żeby móc zwiększyć pensje, firmy muszą ponieść cenę usług, a to nie może nastąpić z dnia na dzień — zauważa Marek Kiersznicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu