Mniej pracy, więcej pieniędzy

opublikowano: 21-01-2014, 00:00

Polacy zarabiają odrobinę więcej, ale pracuje ich mniej.

Z opublikowanych w poniedziałek danych GUS wynika, że polskie firmy w grudniu 2013 r. zatrudniały o 0,3 proc. osób więcej niż rok wcześniej, ale o 0,2 proc. mniej niż w listopadzie. Przeciętnie płaciły 4221,5 zł, czyli niespełna 10 zł więcej niż rok wcześniej — i aż o 8,3 proc. więcej niż w listopadzie.

W grudniu wynagrodzenia jednak zawsze zaliczają „świąteczną” górkę. Pensje mają jednak nadal rosnąć — powoli, ale na pewno szybciej od zatrudnienia.

— W tym roku nie należy się spodziewać radykalnej poprawy na rynku pracy, bezrobocie będzie nadal wysokie. Poprawę będziemy widzieć silniej przez wzrost wynagrodzeń, a nie przez zdecydowany wzrost liczby zatrudnionych i spadek bezrobocia. Na ten silniejszy wzrost zatrudnienia przyjdzie poczekać co najmniej do drugiej połowy 2014 r. — uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

4221,5 zł Tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2013 r.

2,67 proc. O tyle wzrosło w porównaniu z 2012 r.

5,491 mln Tyle osób pracuje w sektorze przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mniej pracy, więcej pieniędzy