Mniej wniosków o upadłość

opublikowano: 24-08-2015, 22:00

W gospodarce coraz lepiej — firmy nie tylko rzadziej upadają, ale również mniej wniosków o bankructwa trafia w ostatnim czasie do sądów.

W pierwszym półroczu tego roku do polskich sądów wpłynęło 2189 wniosków o upadłość — informuje Coface na podstawie danych pozyskanych z Ministerstwa Sprawiedliwości. To o 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

— To potwierdza poprawę sytuacji gospodarczej i otoczenia makroekonomicznego w Polsce, jakiej doświadczają krajowe firmy — twierdzi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface’a w Polsce. Jednocześnie spadła też liczba wydanych przez sądy postanowień o upadłości — po sześciu miesiącach tego roku było ich 409, podczas gdy rok wcześniej 439. Przy tym 409 bankructw w tym półroczu oznacza, że zaledwie 18,6 proc. wniosków zarejestrowanych przez sądy zakończyło się upadłością.

Z tego 345 spraw to była upadłość w celu likwidacji majątku dłużnika, a 64 przypadki — upadłość z możliwością zawarcia układu. Do tego należy jednak doliczyć jeszcze co najmniej kilkaset faktycznych bankrutów, ponieważ 606 złożonych wniosków sąd oddalił ze względu na fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał nawet na zaspokojenie kosztów postępowania.

Kolejne 150 wniosków zostało oddalonych, ponieważ opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekraczało trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań była niższa niż 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Kolejne 439 wniosków sąd zwrócił w związku ze złożeniem ich w sposób, który nie odpowiada wymogom ustawy — na przykład były nienależycie opłacone albo brakowało w nich niezbędnych danych.

Natomiast w przypadku 231 wniosków sąd zdecydował o umorzeniu postępowania w sytuacjach, kiedy np. składający sam wycofał wniosek o upadłość albo wszyscy wierzyciele zażądali umorzenia sprawy bądź też kiedy majątek dłużnika, po wyłączeniu wszystkich zabezpieczeń, nie wystarczał na pokrycie roszczeń.

Wśród 354 przypadków rozpatrzonych w inny sposób znalazły się m.in. sytuacje, kiedy sąd prawomocnie przekazał sprawę do rozpatrzenia do innego sądu, zgodnie z właściwą rejestracją albo tam, gdzie podmiot ma większy majątek (58) bądź też zdecydował o połączeniu spraw, np. wniosków kilku wierzycieli do wspólnego rozpoznania pod jedną sygnaturą sprawy (107). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu