Czytasz dzięki

Mniej wolności gospodarczej

opublikowano: 28-01-2019, 22:00

46 na świecie i 21 w Europie — tak plasuje się nasz kraj w rankingu wolności gospodarczej. W dół ciągną nas niewydolne sądy i ciężary fiskalne.

Polska kwalifikuje się do uznania za kraj o „umiarkowanej przyjazności dla biznesu” — wynika z raportu „Indeks wolności gospodarczej 2019”, przygotowanego przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal. Niestety od 3 lat nieznacznie, ale jednak, polska gospodarka pogarsza swoją pozycję w tym prestiżowym rankingu. W porównaniu np. z 2016 r. jesteśmy niżej o 4 miejsca w zestawieniu europejskim (sklasyfikowano 44 kraje) i 7 miejsc w światowym (sklasyfikowano 180 krajów).

Obecnie państwami najbardziej przyjaznymi na świecie dla przedsiębiorców są Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Australia, Kanada, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Izrael, Chile. Natomiast w Europie brylują Szwajcaria, Irlandia, Estonia, Wielka Brytania, Islandia, Dania, Szwecja, Luksemburg, Holandia i… Gruzja. Niepokoić może, że nasz kraj traci w porównaniu z krajami regionu. Ocena Polski wynosi 67,8 pkt i jest niższa od średniej dla naszego regionu (68,6 pkt). Zdecydowanie wyprzedzają nas kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia), Niemcy, Czechy, Austria. Wyżej są także państwa skandynawskie. Na podobnym poziomie „umiarkowanie wolnych gospodarek” znajdują się Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Chorwacja ale i Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia.

Do krajów na drugim biegunie, czyli nieprzyjaznych gospodarczo, należą Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Grecja. Tegoroczna gorsza pozycja Polski (2 oczka w dół w Europie i 1 w dół na świecie) wynika przede wszystkim z pogarszającej się sytuacji sądownictwa gospodarczego, polityki monetarnej, warunków dla biznesu, wzrostu obciążeń podatkowych. Poprawiły się zaś wskaźniki w kategoriach wydatki publiczne,ściągalność podatków (fiskalizm), inwestycje.

Poza niewydolnym sądownictwem i wysokim obciążeniem podatkowym, najwięcej do poprawy nasze władze mają w zakresie sztywnego kodeksu pracy, biurokracji, braków w infrastrukturze transportowej, niedoborów na rynku pracy.

„Indeks wolności gospodarczej” jest przygotowywany już od ponad 20 lat. Analizowane są takie obszary, jak rządy prawa (prawo własności, skuteczność sądów, rzetelność państwa), wielkość sektora publicznego (obciążenia podatkowe, fiskalizm, wydatki publiczne), efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy), otwartość rynku (inwestycje).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane