Czytasz dzięki

Mniej wolności w biznesie

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Bank Światowy uznał, że inne kraje lepiej i szybciej niż Polska poprawiają warunki dla firm. W rankingu Doing Business spadliśmy na 40. miejsce

Już trzeci raz z rzędu nasz kraj obsuwa się w prestiżowym, ogólnoświatowym badaniu klimatu dla działalności gospodarczej, prowadzonym przez Bank Światowy. W najnowszej edycji Doing Business na 190 sklasyfikowanych państw Polska zajęła 40. lokatę, co oznacza wynik o siedem pozycji słabszy niż w ubiegłym roku.

— Spadek w dużym stopniu wynika z tego, że polscy przedsiębiorcy potrzebowali więcej czasu na rejestrację w sądzie przeniesienia własności nieruchomości. Patrząc szerzej, nadal istnieje pole do poprawy w zakresie zakładania firm czy płacenia podatków, co wciąż zajmuje polskim przedsiębiorcom zbyt dużo czasu — komentuje Carlos Pińerúa, przedstawiciel Banku Światowego (BŚ) na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Przedsiębiorcy się martwią...

Przedstawiciele największych organizacji przedsiębiorców nie kryją rozczarowania, lecz potwierdzają diagnozę BŚ.

— Trzeci rok z rzędu zajmujemy coraz niższą pozycję w rankingu mimo wprowadzenia w ostatnich latach kilku pakietów dla przedsiębiorców, które miały ułatwić działalność gospodarczą. Z naszych badań także wynika, że pogarszają się warunki dla biznesu w kontekście zmian prawnych. Tak uważa 64 proc. ankietowanych firm. 71 proc. przedsiębiorców obawia się też zmian w prawie w najbliższych miesiącach — mówi Krzysztof Kajda, szef departamentu ekspertyz Konfederacji Lewiatan.

Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP, też nie kryje rozczarowania.

— Każdego roku czekamy na tę publikację z nadzieją, że na tle państw świata warunki prowadzenia biznesu w Polsce się poprawiają. Niestety nasz marsz ku czołówce rankingu został zatrzymany i od 2016 r. notujemy coraz gorsze pozycje. Po części wynika to z tego, że inne kraje nie czekają z założonymi rękami, tylko starają się poprawić otoczenie regulacyjne biznesu i zachęcić do inwestycji — mówi Arkadiusz Pączka.

Witold Michałek, ekspert Business Centre Clubu ds. makroekonomii, wzywa do tablicy rząd.

— Notowanie Polski w tym rankingu powinno stać się poważnym powodem do refleksji dla zarządzających polityką gospodarczą. Trend spadkowy jest jednoznaczny. Czterdzieste miejsce na świecie w rankingu skierowanym do potencjalnych inwestorów, gdy Polska zgłasza aspiracje, aby zaliczyć ją do dwudziestu najlepiej rozwiniętych gospodarek, to nie jest najlepsza rekomendacja — twierdzi Witold Michałek.

Na 10 badanych kategorii w pięciu pozycja Polski się nie zmieniła. W trzech nieco się poprawiliśmy (uzyskiwanie pozwoleń na budowę, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, ochrona inwestorów mniejszościowych), a w dwóch zaliczyliśmy spadek. Najlepiej poszło nam w kategorii „handel zagraniczny”. Podobnie jak przed rokiem uzyskaliśmy maksymalną notę, zajmując 1. pozycję, ex aequo z innymi krajami. Najgorzej nasz kraj wypadł natomiast pod względem łatwości otwierania biznesu (128. miejsce).

— To nasza największa porażka. Na otwieranie biznesu mogą w dużej mierze negatywnie wpływać długotrwałe procedury rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku czy uzupełnienie braków formalnych może trwać miesiącami, a nawet rok — mówi Krzysztof Kajda.

Drugą bolączką naszego systemu prawno-gospodarczego jest, zdaniem BŚ, rejestracja nieruchomości (92. pozycja). Nieco gorzej niż przed rokiem wypadamy w kategorii przyjazności systemu podatkowego.

— W ramach uszczelniania wdrożono nowe ewidencje, ograniczenia, limity, deklaracje, oświadczenia, zaświadczenia, co generuje niespotykane dotychczas obciążenie procedurami i istotnie zwiększa koszty funkcjonowania — podkreśla Krzysztof Kajda.

...rząd polemizuje

Na raport szybko zareagowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (patrz: ramka). Generalnie stwierdziło, że mimo spadku w rankingu, pozycję Polski można uznać za dobrą. Biznesu taka odpowiedź nie zadowala.

— Nie takiej reakcji oczekują przedsiębiorcy i potencjalni inwestorzy od administracji rządowej, w największym stopniu odpowiedzialnej za nasze miejsce w rankingu. Potrzebujemy więcej dyskusji merytorycznej, partnerskiego traktowania w procesie konsultacji rządowych projektów ustaw, ograniczenia doraźnych celów motywowanych politycznie, długookresowego spojrzenia na problemy przedsiębiorców — podkreśla Witold Michałek.

OKIEM EKSPERTA

Problem przejściowy

ADAM CZERNIAK, ekspert rynku nieruchomości

W ciągu roku Polska zaliczyła spory spadek w obszarze rejestracji nieruchomości: z 41. pozycji na 92. miejsce w tym roku. Było to spowodowane głównie wprowadzeniem na początku 2019 r. prawa pozwalającego przekształcić użytkowanie wieczyste we własność. W związku z tym czas administracyjnego procedowania składanych wniosków znacznie się wydłużył. Według Banku Światowego średnio rejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości trwa 33 dni. Z jego analiz w Polsce obecnie zajmuje to 135 dni. Autorzy rankingu nie ujawniają metodologii badania, stąd wydaje mi się, że wynik ten może być lekko zawyżony. Nie zmienia to faktu, że urzędy są w tym roku mocno przeciążone. Czy jest to czynnik jednorazowy? W moim odczuciu tak. Nie sądzę, że spadniemy do poziomu 33 dni, ale na pewno w przyszłości wynik będzie niższy niż 135 dni.

Nie jest źle

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w oświadczeniu dla PAP stwierdziło, że mimo „spadku Polski w rankingu DB naszą lokatę wciąż można uznać za dobrą”. Zwróciło uwagę, że ten sam rezultat punktowy (76,4) w 2016 r. dawał naszemu krajowi 25. pozycję. Resort uważa, że tegoroczne pogorszenie pozycji Polski, spowodowane wydłużeniem czasu na rejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości, związane jest prawdopodobnie z boomem na rynku i ogromną liczbą wniosków składanych przez obywateli w sprawach przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane