Mniej za zaległe podatki

DI, PAP
opublikowano: 08-11-2012, 00:00

Zmaleje stawka odsetek od zaległości podatkowych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wczoraj stopy procentowych NBP, a to oznacza, że od dziś zmaleje także stawka odsetek od zaległości podatkowych i od zaległości w opłacaniu składek ZUS. Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki.

Zgodnie z ordynacją podatkową wynoszą one tyle, ile kwota wynikająca ze zsumowania 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Od dziś stopa kredytu lombardowego wynosi 6 proc.

To oznacza, że stopa procentowa odsetek od zaległości podatkowych maleje do 14 proc. Dotychczas wynosiła 14,5 proc. Niższe odsetki za zwłokę zapłacą też podatnicy, którzy sami zorientują się, że zapłacili zbyt mało podatku, i skorygują deklarację, uzasadniając na piśmie przyczyny korekty, a także zapłacą zaległość w całości w ciągu siedmiu dni od jej złożenia. Od dziś obniżona stawka odsetek za zwłokę wynosi 10,5 proc., a nie — jak dotychczas — 10,88 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu