Mniej zwolnień i wakatów

DCZ
opublikowano: 20-12-2010, 16:30

Tylko 7 proc. firm zapowiada cięcia zatrudnienia w 2011 r. W tym roku zwalniało 12 proc. przedsiębiorstw.

Zwolnień będzie mniej, ale i mniej pracodawców niż w tym roku (o 5 proc.) planuje zwiększyć zatrudnienie. 65 proc. nie przeprowadzi żadnych zmian w liczbie pracowników — wynika z badań firmy doradczej Mercer.

Nowych pracowników będzie szukało aż 47 proc. firm z branży High-Tech. Na drugim miejscu będzie sektor farmaceutyczny — o wakatach mówi 38 proc. przedsiębiorstw. W produkcji wzrost zatrudnienia zapowiada 28 proc. firm. To, co wyróżnia te trzy branże, to także fakt, że nie zamierzają redukować personelu.

Mimo wysokiego bezrobocia wraca problem z obsadzaniem niektórych stanowisk. Mówi o tym ponad połowa pracodawców. Z danych NBP wynika, że nieobsadzonych jest 10-12 proc. posad. Chodzi przede wszystkim o doświadczonych handlowców, inżynierów, menedżerów projektu, kucharzy, kierowców, sekretarki, pracowników hoteli i restauracji, księgowych, inżynierów, informatyków, a nawet pracowników recepcji. Dla porównania — w Rumunii na deficyt niektórych pracowników narzeka 36 proc. firm, na Węgrzech 30 proc., a w Czechach 19 proc. We Francji podobne problemy ma 23 proc. pracodawców, a w Wielkiej Brytanii tylko 9 proc.

Zagrożeniem dla rynku pracy jest, według ekspertów z Mercera, mała aktywność zawodowa Polaków. Pracuje 59 proc. naszych rodaków w wieku produkcyjnym, gdy np. w Słowenii 70 proc. Aż co piąty Polak z wykształceniem podstawowym nie ma lub nie chce mieć pracy. Mamy też bardzo niski współczynnik aktywności zawodowej osób powyżej 50 roku życia, a prognozy demograficzne wskazują znaczny wzrost liczby emerytów w stosunku do pracujących w ciągu 20 lat.

Specjaliści z Mercera radzą pracodawcom zwrócić większa uwagę na efektywność pracy. Mimo rosnącej produktywności jesteśmy wciąż w grupie krajów, gdzie jest ona niska, podczas gdy liczba godzin, które spędzamy w pracy (300-400 rocznie), należy do największych na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane