Mniejsze koszty egzekucji

opublikowano: 30-01-2017, 22:00

Komornicy będą zwracać wierzycielom pobierane opłaty —nawet do kilku lat wstecz. BCC to krytykuje.

Będą korzystniejsze dla wierzycieli opłaty za czynności komornicze — wynika z rozwiązań nowelizowanej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Bussines Centre Club (BCC) ocenia je pozytywnie, ale część zmian uważa za utrudniające działalność komorników. BCC pozytywnie ocenia zapowiedź możliwości wpłacania zaliczek na poczet opłaty stałej za czynności komornika.

Obecnie warunkiem wszczęcia egzekucji świadczeń niepieniężnych oraz wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego jest możliwe wniesienie całej kwoty. Poza tym będzie ona niższa. Teraz stanowi 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za egzekucję odebrania rzeczy, a za wprowadzenie w posiadanie lub zarząd albo opróżnienie lokalu — 40 proc.

Po obniżce ma sięgać 20 proc., a zaliczka nie może przekroczyć 10 proc. średniej płacy. BCC jest przeciwne zmianie, która pozbawi komornika prawa do pobrania opłaty (w wysokości 25 proc.), gdy czynności egzekucyjne są prowadzone z udziałem funkcjonariuszy Policji, Żandarmerii Wojskowej, wojskowych organów porządkowych, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

— Zawód komornika niesie za sobą ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu oraz szkód na mieniu w przypadku agresji dłużnika. Dodatkowa opłata, gdy asysta służb mundurowych jest niezbędna, ma również charakter prewencyjny — zwraca uwagę dr Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych.

Nowelizacja przewiduje także, że jeżeli w postępowaniach egzekucyjnych wszczętych przed dniem wejścia w życie noweli komornik nie ściągnął opłaty po 21 października 2015 r., będzie musiał ją zwrócić wierzycielowi, a jeśli ściągnął jej część do 22 października 2015 r., to zwrotowi podlega nieściągnięta. Te przepisy to skutek nowej zasady, że po dobrowolnym poddaniu się egzekucji opłaty mają być zwracane — i objęto nią również czynności z poprzednich lat. Według BCC, to krzywdzące zmiany dla komorników, których działalność jest w istocie działalnością gospodarczą. Naruszają one stabilność i zasadę, że prawo nie działa wstecz.

— Ustawodawca nie może kosztem przedsiębiorcy dokonywać zmian, których niekorzystne skutki sięgają niemal półtora roku wstecz i są przerzucone na komorników, zobowiązanych obecnymi przepisami do podejmowania określonych czynności po uprzednim uregulowaniu przez wierzyciela opłaty stałej — komentuje dr Łukasz Bernatowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu