Mniejsze spółki przeżywają kolejny zawał

AB
25-06-2008, 14:17

Zapytaliśmy znanych doradców inwestycyjnych, kiedy koniunktura na rynku małych i średnich spółek ma szansę się poprawić.

Alfred Adamiec, główny ekonomista Noble Banku

WIG20 zachowuje się znacznie lepiej, bo tam można liczyć na kapitał zagraniczny, który wie, że na większą przecenę nie ma co już liczyć. W przypadku mWIG40 i sWIG presja podażowa TFI jest wciąż silna, a kupujących brakuje. Warto jednak zwrócić uwagę, że polską gospodarkę czeka jeszcze kilka lat rozkwitu. Akcje małych i średnich spółek powinny więc przynieść znacznie wyższe stopy zwrotu niż blue chipów. Spodziewam się jednak, że fala wzrostów kursów mniejszych firm nastąpi dopiero, kiedy WIG20 wzrośnie o 30-40 proc. Wtedy ci, którzy teraz stoją z boku (także TFI i OFE), ruszą na zakupy. Potrzebny jest tylko wyraźny sygnał, że najgorsze już za nami, a nastąpią gwałtowne wzrosty. Póki co zarządzający i analitycy wykazują się ponadprzeciętnym pesymizmem. Widać jednak po obrotach, że brakuje już sprzedających. Średnio- i długoterminowo jestem optymistą, ale z bólem muszę przyznać, że krótkoterminowe zachowanie się naszej giełdy to ruletka. Not. AB

Robert Nejman, zarządzający w Idea TFI

Na słabe zachowanie się indeksów małych i średnich firm wpływają cztery elementy. Po pierwsze przed rokiem spółki te były znacznie bardziej przewartościowane niż większe. Po drugie – w tym segmencie wyniki zaczęły się pogarszać mocniej niż w przypadku blue chipów. Poza tym, mniejsze spółki szczególnie dotknięte są brakiem płynności, więc sprzedający muszą akceptować znacznie niższe ceny. Dodatkowo, analizując dotychczasowe cykle hossa-bessa można spodziewać się, że nowy cykl rozpocznie się od wzrostów dużych spółek. Po co więc mieć w portfelu mniejsze firmy, skoro ich kursy obudzą się później? Dlatego w portfelach zarządzanych przeze mnie unikam mniejszych spółek.

Więcej na ten temat w czwartkowym Pulsie Biznesu!

Not. AB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mniejsze spółki przeżywają kolejny zawał