Mniejszy eksport w grudniu

opublikowano: 05-02-2013, 00:00

Zdaniem KUKE ten spadek tylko w części można tłumaczyć czynnikami sezonowymi.

KUKE szacuje, że eksport z Polski w grudniu wyniósł prawie 44,5 mld zł. To o 17,4 proc. mniej niż w listopadzie i równocześnie o 6,9 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami.

Zdaniem KUKE ten spadek tylko w części można tłumaczyć czynnikami sezonowymi. Co prawda wygasły już w większości dostawy przeprowadzane w celu zaopatrzenia handlu przed okresem świąteczno-noworocznym, ale zanotowana tym razem korekta będzie silniejsza od typowej, potwierdzając utrzymywanie się słabej koniunktury na większości rynków bazowych dla naszych eksporterów.

Na taki stan rzeczy wskazują dane o produkcji sprzedanej przemysłu oraz o obrotach w handlu hurtowym, gdzie sezonowe korekty wyników okazały się zdecydowanie większe od typowo notowanych w takim okresie.

W ub.r. eksport mógł zamknąć się kwotą 611,3 mld, czyli o 5,9 proc. większą niż w 2011 r. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do 637,5 mld, czyli o 4,3 proc. w porównaniu z 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy