Mniejszy optymizm przedsiębiorców

opublikowano: 29-11-2017, 22:00
aktualizacja: 29-11-2017, 23:09

Kolejny miesiąc z rzędu pogarsza się prognoza sytuacji biznesu w perspektywie najbliższego półrocza.

Ten wskaźnik jest obecnie najniższy od trzech miesięcy — pokazuje najnowszy Indeks Optymizmu Przedsiębiorców (IOP) przygotowany przez Pracodawców RP. W listopadzie IOP przyjął wartość 122,8 pkt. dla oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 122 pkt. w październiku. Obniżył się jednak odsetek firm planujących zwiększanie nakładów inwestycyjnych i poziomu zatrudnienia. Pierwszy wskaźnik okazał się najgorszy od czerwca, a drugi osiągnął najniższy poziom od lipca. W obu przypadkach jednak dominują podmioty przewidujące zwiększenie nakładów na środki trwałe oraz tworzenie nowych miejsc pracy w najbliższych sześciu miesiącach. Najlepsze nastroje panują w przemyśle i handlu. Trzeba jednak zaznaczyć, że badanie prowadzono przed uchwaleniem niedzielnego zakazu handlu.

127,8 pkt Taką wartość osiągnął indeks optymizmu przedsiębiorców dla najbliższych sześciu miesięcy. To spadek o 0,4 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu