Mobilny „Gwint” może być blisko

opublikowano: 22-07-2018, 22:00

CD Projekt nigdy oficjalnie nie potwierdził prac nad mobilną wersją wiedźmińskiej karcianki, ale coraz więcej wskazuje na to, że prace trwają.

Choć gracze i inwestorzy CD Projektu, po spektakularnym sukcesie na targach E3, nadal żyją informacjami o „Cyberpunku 2077”, to na wyniki najbliższych kwartałów istotny wpływ będzie miała wiedźmińska gra karciana „Gwint”.

Ważny projekt

— „Gwint” będzie bardzo istotny dla wyników CD Projektu od czwartego kwartału tego roku. Kampania fabularna „Wojna krwi” jest już, moim zdaniem, praktycznie gotowa, wskazuje na to fakt, że w IV kw. 2017 CD Projekt ponosił już koszty tłumaczenia, a lokalizacja jest jednym z końcowych etapów produkcji. Dodatek dla pojedynczego gracza jest wstrzymywany przez prace nad wersją multiplayer — mówi Łukasz Kosiarski, analityk Pekao IB.

CD Projekt nadal przerabia wersję multiplayer, czyli podstawową wersję gry.

— Od startu zamkniętej bety gra była zmieniana i szła w kierunku „Hearthstone” [karcianka wyprodukowana przez Blizzard Entertainment — red.], a teraz wraca do korzeni — wersji bardziej opartej na umiejętnościach użytkowników. Gra cały czas ewoluuje w celu poprawy KPI takich jak monetyzacja czy retencja użytkowników — mówi analityk.

Nad wiedźmińską karcianką pracuje obecnie w CD Projekcie 100 osób. W kwietniu spółka zapowiedziała, że daje sobie sześć miesięcy na wprowadzenie zmian w „Gwincie”, w ramach projektu Homecoming, i podtrzymuje ten termin. Aktualizacja ma przynieść wiele zmian do rozgrywki.

Wersja na smartfony

Od dłuższego czasu trwają spekulacje, czy i kiedy powstanie mobilna wersja „Gwinta”.

— W tej chwili całkowicie skupiamy się na „Gwincie” w wersji na PC oraz konsole Xbox One i PlayStation 4, a także na realizacji projektu Homecoming, który pozwoli nam na doszlifowanie rozgrywki i powrót do wiedźmińskich korzeni naszej karcianki. Realizacja tego projektu oznacza dla nas również wyjście z wersji beta, premierę „Gwinta” i fabularnego dodatku „Wojna Krwi” — odpowiada na nasze pytanie o mobilną wersję karcianki Karolina Gnaś, dyrektor relacji inwestorskich CD Projektu.

Spółka nigdy nie potwierdziła spekulacji dotyczących mobilnego „Gwinta”, ale też nigdy nie zaprzeczyła, że powstanie. W ocenie Łukasz Kosiarskiego dojdzie do tego, a potencjał wersji na urządzenia mobilne będzie niebagatelny.

— Spodziewam się, że pojawi się ona w terminie do roku od premiery „Gwinta”. Może stanowić nawet połowę potencjału gry. Przy „Hearthstone” po kilku kwartałach baza użytkowników PC i mobilnych była porównywalna — mówi.

Zwraca uwagę, że klienci mobilni są jest bardziej wybredni niż użytkownicy pecetów, więc gra na te platformy musi być od początku bardziej dopracowana, żeby zwiększyć szanse na końcowy sukces.

Chiński partner?

Niedawno chińska Gaea (CD Projekt współpracuje z nią przy „Gwincie” na rynku chińskim) poinformowała na stronach internetowych, że pracuje nad mobilną wersją karcianki. Wpis został jednak szybko usunięty. Wcześniej jeden z pracowników chińskiej firmy umieścił podobny wpis na LinkedIn. Czy to możliwe, aby prace nad mobilną wersją gry CD Projekt oddał w ręce chińskiego partnera?

— CD Projekt raczej zwykle nie podzleca na zewnątrz prac i woli to robić swoimi siłami, chcąc mieć pełną kontrolę nad procesem produkcji i jakością gry. Nie ma jednak dużego doświadczenia w robieniu gier mobilnych — uważa analityk Pekao IB.

Studio w przeszłości współpracowało z partnerem zewnętrznym przy produkcji aktualizacji gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, która wzbogaciła techniczną warstwę gry, korzystając z dodatkowych możliwości konsoli Xbox One X i PlayStation 4 Pro (4K).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu