Mobilny Pregnabit wchodzi na rynek

opublikowano: 15-11-2016, 22:00

Spółka Nestmedic stawia kolejny krok — po opracowaniu przenośnego urządzenia do badań KTG otwiera Medyczne Centrum Telemonitoringu.

Na rynek niebawem trafi innowacyjne urządzenie do zdalnego przeprowadzania kardiotokografii (KTG), czyli badania kontrolującego stan płodu i zdrowia kobiety w ostatnim trymetrze ciąży. Mowa o Pregnabicie, rozwiązaniu opracowanym przez spółkę Nestmedic, na czele której stoi dr Patrycja Wizińska-Socha. Ostatnim etapem komercjalizacji Pregnabitu jest Medyczne Centrum Telemonitoringu (MCT). Jednostka telemedyczna właśnie została uruchomiona, a skorzystają z niej w pierwszej kolejności kobiety z Polski.

Obecnie kardiotokografię można wykonać w szpitalach, na stacjonarnym sprzęcie. Pregnabit natomiast umożliwia przeprowadzenie badań samodzielnie i w warunkach domowych. Wyniki na bieżąco będzie analizować zespół specjalistów z MCT.

— W przypadku prawidłowych wyników kobieta zostanie poinformowana SMS-owo, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak coś wzbudzi zaniepokojenie personelu medycznego, uruchomione zostaną właściwe procedury medyczne. Wszystkie wyniki gromadzone będą na opracowanej przez nas platformie medycznej oraz odpowiednio zabezpieczonych serwerach, dostępne dla pacjentki i jej lekarza prowadzącego przez 24 godziny i siedem dni w tygodniu z dowolnego miejsca — mówi dr Patrycja Wizińska-Socha.

Praca personelu MCT wspierana będzie przez algorytmy, które na podstawie bieżących wyników, historii badań i innych dostępnych danych organizują harmonogram prac, pilnując, by przypadki wymagające szczególnej uwagi trafiły jak najwcześniej do analizy. W Polsce produkt ma być dostępny jeszcze w 2016 r. Czy sprawdzi się na rynku?

— Lekarz prowadzący ciążę najlepiej zna i opiekuje się swoją pacjentką i jej nienarodzonym dzieckiem. Nie jest jednak w stanie czuwać nad ich spokojem bez przerwy. Dlatego połączenie nowoczesnych technologii i medycznego centrum, które jest do dyspozycji przez całą dobę, to bardzo dobry kierunek — twierdzi dr Robert Woytoń. Spółka Nestmedic już teraz przygotowuje się do wejścia z produktem na rynki zagraniczne. W realizacji planu i pozyskaniu finansowania na ten cel doradza jej firma Capital One Advisers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu