Mobius: na rynkach wschodzących pojawiły się okazje

opublikowano: 03-07-2018, 09:48

Przecena akcji spółek z gospodarek wschodzących spowodowała, że pojawiła się tam możliwość dobrych inwestycji, uważa słynny Mark Mobius.

Mark Mobius
Zobacz więcej

Mark Mobius fot. Bloomberg

iShares MSCI Emerging Markets ETF spadł przez ostatni miesiąc o ponad 7 proc. z powodu obaw zaostrzenia konfliktu handlowego.

- Są obawy dotyczące tych rynków i tego co się dzieje. Ale wielu ludzi zapomniało, że to otwiera także możliwości – powiedział w CNBC Mobius, przez lata zarządzający inwestycjami na rynkach wschodzących w Templetonie, obecnie współzałożyciel Mobius Capital Partners.

Jego zdaniem, nadszedł czas przyjrzeć się wycenom. Zwrócił także uwagę, że niektóre waluty gospodarek wschodzących wyglądają na „bardzo tanie”.

Mobius zgadza się z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie nierównowagi w handlu USA z Chinami. Jego zdaniem, uprzywilejowanie chińskiego eksportu trwało przez ostatnie 20-30 lat. Dlatego w obliczu możliwych barier handlowych wobec Chin dostrzega możliwości w innych krajach regionu, jak Bangladesz, Turcja i Wietnam, które mogą zastąpić chiński eksport do USA.

- Oni są dużymi producentami odzieży i butów i innych dóbr konsumpcyjnych, które eksportują Chiny – powiedział Mobius.

Jego zdaniem, USA ostatecznie wygra uzyskując jakieś ustępstwa Chin, pozwalające zredukować deficyt handlowy.

- USA są największym importerem na świecie. Chiny potrzebują USA – powiedział Mobius.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Mobius: na rynkach wschodzących pojawiły się okazje