Mobius: wojna handlowa „rozgrzewką” przed kryzysem finansowym

opublikowano: 11-07-2018, 12:27

Weteran finansów Mark Mobius ostrzega, że konflikt handlowy USA z Chinami i innymi partnerami handlowymi może być tylko etapem przed nadchodzącym globalnym kryzysem finansowym.

- Nie ma wątpliwości, że wcześniej czy później nadejdzie kryzys finansowy, bo trzeba pamiętać, że wychodzimy z okresu taniego pieniądza – powiedział 81-letni Mobius, który przez lata zarządzał inwestycjami Templetona na rynkach gospodarek wschodzących. – Spółki, które uzależniły się od taniego pieniądza, będą miały problem z dalszą działalnością – dodał.

Zobacz więcej

Mark Mobius

Bloomberg

Mobius uważa, że spór między USA i Chinami wejdzie w jeszcze ostrzejszą fazę. Jego zdaniem jest mało prawdopodobne, aby prezydentowi Donaldowi Trumpowi zaszkodziły negatywne skutki jego polityki celnej, bo ewentualny wzrost inflacji zostanie skompensowany wzrostem wynagrodzeń.

Szef Mobius Capital Partners prognozuje, że MSCI Emerging Markets Index prawdopodobnie spadnie o kolejne 10 proc. do końca roku. Będzie to oznaczać „rynek niedźwiedzia”, bo strata sięgnie 20 proc. od szczytu indeksu pod koniec stycznia.

 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu