Mobyland i Centernet przyspieszają

KSA
opublikowano: 08-09-2010, 00:00

W zasięgu sieci czwartej generacji LTE 1800 do końca roku ma być 7 mln osób.

W zasięgu sieci czwartej generacji LTE 1800 do końca roku ma być 7 mln osób.

Zależne od kojarzonego z Zygmuntem Solorzem-Żakiem Aero2 spółki Mobyland i Centernet triumfalnie ogłosiły start projektu "LTE 1800 MHz".

— Nareszcie to mamy — nie kryje radości Adam Kuriański, prezes Centernetu i członek zarządu Mobylandu.

Spółki chwalą się, że uruchamiana sieć komercyjna to pierwszy taki projekt w Polsce, trzeci w Europie i czwarty na świecie.

— Zastanawialiśmy się, w jaki sposób ta spółka [Aero2 — red.] ma funkcjonować, i doszliśmy do wniosku, że nowe technologie to jedyny sposób na dorównanie lub wyprzedzenie konkurencji — przyznaje Andrzej Chajec, prezes Mobylandu.

Na razie Aero2 wygrało wyścig rzutem na taśmę, bo dziś swój projekt LTE 2,6GHz na Forum Ekonomicznym w Krynicy zaprezentuje Polkomtel.

— Biorąc pod uwagę takie parametry, jak liczba równoległych sesji czy opóźnienia, radiowa transmisja danych w technologii LTE w sposób nieistotny różni się od transmisji kablowej — mówi Adam Kuriański.

Nowa sieć ma zwiększyć jakość i dostępność mobilnego internetu. Dzięki uzyskiwanym prędkościom (1 GB na minutę) możliwe będzie błyskawiczne pobieranie dużych plików czy oglądanie filmów w rozdzielczości full HD online.

— Możliwości tego łącza wykraczają daleko poza oczekiwania potencjalnych użytkowników — przekonuje Adam Kuriański.

Spółki chcą zaoferować swoją sieć LTE innym operatorom.

— Rozmawiamy z trzema operatorami. Liczymy na podpisanie jednej, może dwóch umów jeszcze w tym roku —opowiada Adam Kuriański.

Obecnie w systemie LTE działają 3 stacje bazowe. 352 są gotowe do uruchomienia, ale spółki czekają na pozwolenie radiowe. Koszty migracji nadajników z technologii GSM na LTE spółki szacują na poniżej 1 tys. EUR za jedną stację. Dotychczasowi klienci Centernetu będą korzystać z roamingu krajowego Polskiej Telefonii Cyfrowej.

— Do końca roku chcemy mieć 700 działających stacji, co pozwoli objąć zasięgiem ponad 7 mln osób — informuje Adam Kuriański.

Do końca przyszłego roku stacji bazowych LTE ma być 2 tys. Spółki szacują, że nakłady inwestycyjne wyniosą około 2 mld zł, a dojście do rentowności może zająć około 7 lat.

2

tys. Tyle stacji bazowych LTE chcą mieć Mobyland i Centernet do końca 2011 r.

2

mld zł Takie są szacunkowe koszty projektu LTE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu