Mocna przecena złotego

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
14-01-2016, 17:22

Złotówka silnie traci dziś na wartości do głównych walut, szczególnie do euro.

 Kurs EUR/PLN ustanowił nowe dwunastomiesięczne maksima i zbliżył się do wyznaczonych w grudniu 2014 kilkuletnich ekstremów (4,40).Zachowanie złotego nie wynika z decyzji RPP, która zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła poziomu stóp procentowych.

USD/PLN

Notowania USD/PLN dzisiaj dynamicznie odbiły, w wyniku czego znalazły się ponownie w okolicy ustanowionych w zeszłym tygodniu ekstremów (4,04).

Średnioterminowa sytuacja na tej parze pozostaje niejednoznaczna. Grudniowe spadki sprowadziły kurs USD/PLN dokładnie do poziomu 38,2% zniesienia sekwencji wzrostowej z genezą 15 maja, ale nie zdołały przełamać tego wsparcia (3,8568). Dynamiczne odbicie z ostatnich dni grudnia stanowiło sygnał ostrzegawczy dla inwestorów grających na osłabienie dolara do złotego, ale sygnałem negującym wariant spadkowy w średnim terminie na omawianej parze byłoby dopiero pokonanie poziomu 4,0620.

EUR/PLN

Najsilniej złotówka traciła dziś na wartości względem europejskiej waluty. Na notowaniach EUR/PLN dzisiaj oglądaliśmy kontynuację ruchu w górę wykształconego 29 grudnia. W miniony piątek kurs zbliżył się już do poziomu wyznaczonych 14 grudnia ubiegłego roku ekstremów (4,37), a dzisiaj rano opór ten został bez większych problemów pokonany.

 Wcześniej – 29 grudnia - fala spadkowa na notowaniach omawianej pary zatrzymała się na poziomie przyspieszonej linii trendu wzrostowego z genezą 22 września br. Wsparcie to zostało dwukrotnie pozytywnie przetestowane i kurs podążył w kierunku północnym. Jeżeli ta fala spadkowa, budująca się na omawianej parze od 15 grudnia, miałaby być jedynie korektą średnioterminowej sekwencji wzrostowej z genezą 21 kwietnia br., to jej modelowy minimalny zasięg został osiągnięty. Sforsowanie maksimów z 14 grudnia oraz 15 stycznia ubiegłego roku na poziomie 4,3720stanowi sygnał ataku kilkuletnich ekstremów w okolicy 4,40.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Mocna przecena złotego