Mocne odbicie papierów śmieciowych

Obligacje amerykańskich przedsiębiorstw o najniższych ratingach szybko odrabiają straty z ostatniej korekty.

Od początku kwietnia obliczany przez agencję Bloomberg i bank Barclays indeks amerykańskich obligacji wysokodochodowych (inaczej — śmieciowych) wzrósł o 0,8 proc. Wskaźnik zachowuje się w tym miesiącu najlepiej spośród wszystkich 19 bliźniaczych indeksów rynków obligacji i znajduje się już najwyżej od 5 lutego. Odrabianiu strat z korekty towarzyszyło skurczenie się premii w rentownościach ponad dochodowość obligacji amerykańskiego skarbu z 3,61 proc. do 3,4 proc. Mimo to przed popadaniem w nadmierny optymizm przestrzega bank inwestycyjny Guggenheim Partners. Wprawdzie za niską premią wobec obligacji skarbowych przemawia niski odsetek niewypłacalności, jednak otoczenie może się zmienić — ostrzegają specjaliści instytucji.

„Dalsze zaostrzenie polityki Fedu powinno skutkować wzrostem odsetka niewypłacalności w przyszłym roku i 2020 r. Kiedy krótkoterminowe stopy procentowe sięgną 3 proc. [obecnie wynoszą 1,25-1,5 proc. — red.], koszt finansowania zacznie negatywnie wpływać na zdolność emitentów do obsługi zadłużenia” — prognozują w raporcie analitycy Guggenheim Partners.

W ostatnich miesiącach na rynku pojawiało się wiele głosów wskazujących na przewartościowanie obligacji wysokodochodowych. Spośród oferowanych przez polskie towarzystwa funduszy tego typu obligacji w ostatnich 12 miesiącach najwyższą stopę zwrotu osiągnął Skarbiec Global High Yield Bond, który zarobił dla klientów 2,6 proc. W horyzoncie 3-miesięcznym na minusie są jednak wszystkie fundusze z tej kategorii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy