Mocne spadki na europejskich parkietach

WST
opublikowano: 12-12-2011, 18:24

Bardzo słabo rozpoczęły nowy tydzień największe zachodnioeuropejskie giełdy.

Wśród głównych przyczyn pogorszenia nastrojów analitycy wymieniają przede wszystkim zapowiedź agencji Moody’s Investors Service, że zrewiduje oceny ratingowe wszystkich członków eurolandu w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Dodatkowo, i tak już napiętą atmosferę, podgrzała wypowiedź szefa Bundesbanku. Jens Weidemann stwierdził, że raczej nie należy oczekiwać odegrania większej roli przez Europejski Bank Centralny w rozwiązywaniu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

Główne indeksy poddawały się mocnemu falowaniu. Po porannym spadku podjęły próbę zmniejszenia strat po informacji o wynikach przetargu na włoskie papiery skarbowe. Udało się bowiem znaleźć chętnych na cały wystawiony na sprzedaż dług o wartości 7 mld EUR i to przy niższej rentowności.  Energii i zapału obozowi byków nie starczyło jednak na zbyt długo, w efekcie czego indeksom nie udało się nawet wyjść na chwilę nad kreskę. Pod koniec dnia sytuację pogorszył dodatkowo, czerwony handel na amerykańskich parkietach i obniżenie prognozy finansowej przez koncern Intel, największego na świecie producenta procesorów.

Ostatecznie na finiszu sesji londyński indeks FTSE stracił 1,83 proc. paryski CAC 40 zniżkował o 2,61 proc. zaś frankfurcki DAX spadał o 3,36 proc.

Presji podażowej poddały się walory spółek reprezentujących sektor paliwowy i górniczy. To pokłosie korekty na rynku surowcowym. Mocne spadki stały się w poniedziałek udziałem akcji Eurasian Natural Resources. Firma, choć temu zaprzeczyła znalazła się podobno pod lupą brytyjskiego regulatora w sprawie działań korupcyjnych.

Obawiając się nasilenia problemów związanych z kryzysem zadłużeniowym, inwestorzy ze wzmożoną siłą pozbywali się także walorów przedstawicieli sektora finansowego, szczególnie banków, w tym Swedank, którego klienci łotewskiego oddziału wycofali jednego dnia znaczące, jak na tak mały kraj, środki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane