Mocne spadki na Wall Street

opublikowano: 29-06-2015, 22:07

Amerykańskie giełdy, podobnie jak parkiety w Europie i Azji poddały się w poniedziałek złym nastrojom notując silna przecenę, najmocniejszą od ponad miesiąca. Inwestorzy pozbywali się akcji wraz z rosnącym napięciem związanym z obawami o rozwój wypadków wokół Grecji.

Humorów graczom nie zdołały nawet poprawić  dobre dane z rynku nieruchomości. W maju liczba podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym wzrosła – mierzona specjalnym indeksem – o 0,9 proc. do 112,6 pkt. I choć ekonomiści liczyli na nieco więcej, zarejestrowany poziom był najwyższy od kwietnia 2006 r. 

Bloomberg

Spośród istotnych danych makro jakie jeszcze w tym tygodniu trafią na rynek warto wymienić odczyty  produkcji, cenach domów i wydatkach budowlanych, a także o zatrudnieniu. Ekonomiści oczekują, że w przypadku tych ostatnich powstało 230 tys. etatów w sektorze pozarolniczym w czerwcu wobec 280 tys. w maju. Z kolei stopa bezrobocia ma spaść z 5,5 do 5,4 proc. Jeśli pozostałe odczyty okażą się w miarę dobre, znacząco urealni to zapowiadaną przez Fed podwyżkę stóp procentowych. Zdaniem Williama Dudley’a, szefa Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku, rośnie prawdopodobieństwo, że dojdzie do tego we wrześniu. 

Przecenie w poniedziałek poddawało się dziewięć spośród 10 głównych grup branżowych wchodzących w skład indeksu S&P500. Najmocniejsza korekta była udziałem walorów przedstawicieli sektora finansowego (co może nieco dziwić gdyż ekspozycja amerykańskich banków na grecki dług wynosi niecałe 13 mld USD) i surowcowego. Jako jedyny dzień na plusie realizował segment firm użyteczności publicznej.

Tymczasem tzw. indeks strachu rósł o ponad 30 proc. Mimo tak znaczącej aprecjacji, o najwyższego pułapu od ponad siedmiu miesięcy, wskaźnik pozostawał tuż poniżej historycznej średniej na poziomie 20 pkt. 

Na finiszu poniedziałkowej sesji indeks blue chipów DJ IA tracił 1,95 proc., co jest największą zniżką od czerwca 2013 r. Wskaźnik S&P500 tracił 2,09 zaś Nasdaq Composite 2,4 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane