Mocne wzrosty na Wall Street

opublikowano: 15-10-2015, 22:08

Amerykańskie giełdy przerwały dwudniową serię spadków w czym spory udział miał sektor finansowy.

W czwartek na parkiet trafiła spora paczka danych z gospodarki. I jak zwykle w takim przypadku miały mieszany charakter. Optymistyczne były odczyty z rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła  do 255 tys. To najniższy wynik od 1973 rok i aż o 10 tys. niższy niż oczekiwali analitycy.

NYSE
NYSE
Bloomberg

Lepszy niż miesiąc wcześniej był wskaźnik koniunktury oddziału Fed z Filadelfii. W październiku wzrósł z -6 do -4,5 pkt, ale analitycy mieli większy apetyt i oczekiwali wzrostu do -2 pkt.

Niepokoi za to inflacja. Ceny detaliczne spadły we wrześniu już drugi miesiąc z rzędu, głównie z powodu dalszego spadku cen benzyny. W ujęciu skorygowanym sezonowo CPI obniżyła się o 0,2 proc. W ujęciu bazowym ceny detaliczne wzrosły we wrześniu o 0,2 proc.

Rozczarował indeks produkcyjny New York Empire State, obrazujący koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork. Odnotował w październiku co prawa wzrost z -14,67 do -11,36 pkt, jednak to wynik zdecydowanie gorszy od oczekiwań analityków. Ci bowiem liczyli na wzrost do -2,50  pkt.

Przecenie poddawała się wycena walorów banku Goldman Sachs. Powodem korekty były rozczarowujące wyniki jakie instytucja odnotowała w III kwartale. Zaszkodziły im słabe rezultaty handlu obligacjami. W przeciwnym kierunku podążał kurs akcji Citigroup, któremu udało się pobić prognozy analityków.

Na finiszu czwartkowej sesji indeks DJ IA rósł o 1,28 proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 1,49 proc., zaś Nasdaq 1,82 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane