Mocne wzrosty na Wall Street

opublikowano: 01-04-2019, 22:09

Od wzrostów rozpoczęły nowy tydzień, miesiąc i kwartał amerykańskie giełdy. Tym razem do zakupów akcji „zachęcały” dane makro oraz doniesienia z frontu negocjacji Chin ze Stanami Zjednoczonymi odnośnie taryf celnych.

Poprzedni kwartał Wall Street mogła zaliczyć do bardzo udanych. W przypadku indeksu S&P500 osiągnięty wynik był najlepszy od 2009 r. Benchmarkowy wskaźnik obecnie kwotowany jest około 2 proc. poniżej rekordu z września minionego roku celując w tzw. formację złotego krzyża, kiedy to 50-dniowa średnia krocząca znajduje się powyżej 200-dniowej średniej.

Zaprezentowane w poniedziałek dane makro ponownie potwierdziły, że zachowawcza i ostrożna postawa amerykańskich władz monetarnych oraz powstrzymanie się od dalszych podwyżek stóp procentowych wydają się rozsądnym działaniem. Negatywnie bowiem zaskoczył spadek sprzedaży detalicznej. W ogólnym ujęciu spadłą ona bowiem w lutym o 0,2 proc. wobec oczekiwanego wzrostu rzędu 0,3 proc. 

Spadek stał się też udziałem wskaźnika PMI dla przemysłu. Z kolei wzrostami mogły pochwalić się odczyty dotyczące wskaźnika ISM dla przemysłu, zapasów niesprzedanych towarów i wydatków na inwestycje budowlane. Jak więc widać sygnały z gospodarki mają mieszany wydźwięk, stąd postawa wyczekiwania prezentowana przez Fed jest bardzo pożądana.

Najmocniejszą branżą w poniedziałek byłą finansowa, mocno wspierająca zwyżkę indeksu S&P500. Stało się tak głównie dzięki bankom zyskującym po tym jak rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji wspięła się na tygodniowy szczyt. 

Ostatecznie na zamknięciu poniedziałkowych notowań indeks blues chipów Dow Jones IA zyskiwał 1,27 proc. notując najlepszy dzień od sześciu tygodni. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 rósł o 1,16 proc. zaś technologiczny Nasdaq o 1,29 proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu