Czytasz dzięki

Mocno wzrosła sprzedaż detaliczna w Australii

opublikowano: 06-05-2020, 06:05

Marcowe dane o sprzedaży detalicznej w Australii zaskoczyły skalą wzrostu.

Wzrosła ona w porównaniu z lutym o 8,5 proc. przebijając medianę prognoz ekonomistów zakładającą wynik na poziomie 8,3 proc. Miesiąc wcześniej sprzedaż wzrosła jedynie o 0,6 proc. po korekcie z 0,5 proc., wynika zdanych opublikowanych przez Australijskie Biuro Statystyki.

Eksperci wskazują, że tak znacząca dynamika jest przede wszystkim efektem wzmożonych zakupów wywołanych wybuchem pandemii koronawirusa. Australijczycy zalali supermarkety w marcu, aby kupować przede wszystkim żywność i inne niezbędne produkty na niespotykaną dotąd skalę, co zmusiło niektóre sklepy do limitowania zakupów.

Sprzedaż detaliczna żywności wzrosła o 24,1 proc. w ujęciu miesięcznym, pozostała sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 16,6 proc. zaś artykułów gospodarstwa domowego podskoczyła o 9,1 proc.

Jednak w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. wolumeny detaliczne wzrosły zaledwie  o 0,7 proc., znacznie poniżej prognozy 1,8 proc., co sugeruje niewielki wkład w produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane