Mocny spadek sprzedaży nowych domów w Chinach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 10-10-2022, 06:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Podczas tygodniowego święta narodowego, które rozpoczęło się 1 października 2022 r. odnotowano mocny spadek sprzedaży nowych mieszkań. W ujęciu powierzchniowym zmniejszyła się ona o niemal 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, informuje Reuters.

Kanton (Guangzhou), Chiny
Kanton (Guangzhou), Chiny
Tpg / Zuma Press / Forum

Potwierdza to dobitne, że rynek nieruchomości, w tym segment mieszkaniowy przeżywają potężny kryzys, który godzi w całą gospodarkę.

Jak podaje China Index Academy w oparciu o monitorowane 20 miast sprzedaż wg powierzchni zmniejszyła się w okresie 1.10-7.10.2022 r. o 37,7 proc. licząc rok do roku, zaś w przypadku metropolii z tak zwanej Pierwszej Ligi, największy, sięgający 64 proc. spadek stał się udziałem Pekinu. Kolejne niechlubne miejsca zajęły Shenzen (49 proc.) oraz Szanghaj (47 proc.). Jednak najgorszy wynik na poziomie -80 proc. stał się udziałem znajdującego się na wschodzie kraju Hangzhou.

Tak słabe wyniki eksperci tłumaczą m.in. niewywiązywaniem się deweloperów z długów, drastycznym spadkiem zaufania konsumentów przez powtarzające się blokady COVID-19 i bojkot kredytów hipotecznych.

Jak pokazał raport CIA, wiele chińskich miast odradzało niepotrzebne podróże w święta, utrzymując dziesiątki milionów obywateli w zamknięciu. Szacunki wskazują, że w tym roku liczba przemieszczających się w trakcie święta spadła o 18,2 proc. r/r do poziomu 422 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane