Czytasz dzięki

Moda na coworking sprzyja konkurencji

opublikowano: 11-07-2019, 22:00

City Space, operator biur serwisowanych, zamiast stracić na rynkowej ekspansji potencjalnych rywali, tylko na niej zyskuje

Mocne wejście do Polski czołowych graczy coworkingowych, takich jak WeWork, nie tylko nie zepchnęło operatorów biur serwisowanych (czyli z pakietem usług, np. recepcją) na margines rynku, ale pomogło w rozwoju ich biznesów. Przykładem jest City Space, spółka zależna Echa Investment, która ma już 14 tys. m kw. elastycznej powierzchni biurowej w pięciu miastach (Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków i Gdańsk), a do końca roku chce ją powiększyć do 17 tys. m kw. Ostatnio otworzyła biuro we wrocławskim Aquarius Business House, gdzie oferuje 277 stanowisk pracy w formule open space i w gabinetach. W październiku zamierza zwiększyć liczbę biurek w O3 Business Campus w Krakowie o 250, a wiosną przyszłego roku dołożyć drugie tyle.

W CitySpace dużym zainteresowaniem cieszy się ostatnio powierzchnia typu open
space dla kilkudziesięcioosobowych zespołów. W naszym portfelu powiększyła się
z 1300 do 3000 m kw. — mówi Sebastian Rączkowski, dyrektor zarządzający
CitySpace
Zobacz więcej

ELASTYCZNOŚĆ:

W CitySpace dużym zainteresowaniem cieszy się ostatnio powierzchnia typu open space dla kilkudziesięcioosobowych zespołów. W naszym portfelu powiększyła się z 1300 do 3000 m kw. — mówi Sebastian Rączkowski, dyrektor zarządzający CitySpace Fot. ARC

Dynamiczna Warszawa

— Przez wiele lat barierą rozwoju operatorów elastycznej powierzchni biurowej był brak świadomości na rynku. Rozgłos towarzyszący designerskim realizacjom przestrzeni w największych coworkingach i transakcjom obejmującym olbrzymią powierzchnię sprawił, że potencjalni najemcy zaczęli bardziej interesować się biurami serwisowanymi — mówi Sebastian Rączkowski, dyrektor zarządzający CitySpace.

JLL, firma doradcza na rynku nieruchomości, podaje, że już w 2010 r. łączna powierzchnia elastycznych biur na 20 największych rynkach europejskich przebiła 1 mln m kw., a od tego czasu rosła o kilkadziesiąt procent rocznie. Na koniec 2018 r. rynek elastycznych biur osiągnął 4,15 mln m kw., a według specjalistów JLL w ciągu pięciu lat sięgnie nawet 11 mln m kw., czyli niemal się potroi. Dziś największe rynki powierzchni flex to Londyn, Paryż i Amsterdam. Warszawa jest 9. w Europie (pod względem metrażu), ale dynamika wzrostu jest w niej największa. W 2018 r. operatorzy elastycznych powierzchni odpowiadali za ponad 20 proc. transakcji wynajmu biur w centralnych lokalizacjach w Warszawie. Koncepcja biur serwisowanych, czyli przestrzeni oferowanej różnym najemcom na zasadzie usługi, a nie wynajmu, ma długą historię. Największy na polskim rynku gracz w tym segmencie — Regus — działa już od 30 lat.

Klienci płacą nie za powierzchnię, ale za udostępnianie konkretnej liczby stanowisk pracy gotowych na przyjęcie pracowników i podłączenie ich sprzętu komputerowego, oferujących zaplecze socjalne, kancelaryjne i recepcję. Od coworkingu różnią się tym, że nie stawiają sobie za cel budowania społeczności najemców, więc przestrzenie wspólne są mniejsze i mniejszą uwagę poświęca się designowi. Nie znajdziemy tu np. gorących biurek dla freelancerów, co jest typowe dla coworkingu.

Mniej rozpraszaczy

— Chcemy się wyróżniać jak największym komfortem pracy w naszych biurach. Zwracamy uwagę na wentylację i klimatyzację zapewniające najlepsze parametry powietrza, na idealne wyciszenie pomieszczeń i ich naświetlenie. Zapewniamy zaawansowane systemy IT i najbezpieczniejsze serwery. Dzięki temu wśród najemców mamy m.in. firmy z branży finansowej, nieruchomościowej i farmaceutycznej, dla których tak wyposażone miejsca pracy to standard — mówi Sebastian Rączkowski. Co ciekawe, trend poszukiwania komfortu dostrzegli też specjaliści ds. przestrzeni biurowej. Eksperci CBRE, organizatoraOffice Superstar — konkursu na najlepsze biura w Polsce, zauważają, że w najmodniejszych lokalizacjach można obecnie znaleźć dużo zieleni, wyciszone ściany i wydzielone strefy coworkingu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Rozrywki i integracja zespołu przenoszone są na zewnątrz. Z tej perspektywy stół do ping-ponga czy konsola do gier w miejscu pracy wydają się tracić na znaczeniu — mówi Iwona Pasik, szefowa działu doradztwa i aranżacji wnętrz biurowych w CBRE.

Szef CitySpace zwraca też uwagę, że model działania coworkingu bardzo zbliżył się do biur serwisowanych — oferuje coraz więcej stanowisk do pracy w osobnych biurach, a coraz mniej gorących biurek w przestrzeniach wspólnych. Z drugiej strony operatorzy biur serwisowanych, chcąc wykorzystać modę, starają się zaistnieć również w tej sferze. Jako przykład z własnego podwórka Sebastian Rączkowski podaje salki konferencyjne zorganizowane w kontenerach z logo CitySpace w Galerii Młociny, znajdujące się w centrum handlowym obok strefy restauracyjnej i zielonego tarasu na dachu.

Elastyczny biznes

Na cenę biur serwisowanych, oprócz infrastruktury, wpływa też nieznacznie konieczność utrzymywania pustostanów, dzięki czemu operator może natychmiast powiększyć powierzchnię na potrzeby klienta. Koszty zależą także od zagęszczenia biurek. W CitySpace na jedno stanowisko pracy przypada średnio 8,5 m kw. Standardem deweloperskim dla biur jest 9-10 m kw. powierzchni biurowej na osobę, ale wielu operatorów powierzchni elastycznych stosuje większe zagęszczenie, dzięki czemu cena za biurko może być niższa. Koszty zmniejsza też wspólne korzystanie z sal konferencyjnych.

24 EUR Tyle wynosi miesięczny czynsz za 1 m kw. w biurach w najlepszych lokalizacjach w Warszawie...

1400 zł ...a tyle średnia cena stanowiska pracy w zamkniętym biurze u operatorów powierzchni elastycznej w Warszawie. Stawki wahają się od 1800 zł w centrum do 1000 zł na obrzeżach.

OKIEM EKSPERTA

Nieprzewidywalność pomaga

ADAM LIS, doradca ds. elastycznych rozwiązań biurowych w firmie JLL

Biura serwisowane stworzyły segment przestrzeni elastycznej w czasach, gdy elastyczność w kontekście najmu definiowana była przede wszystkim krótkim okresem zobowiązania. Gdy w ciągu minionej dekady segment ten ewoluował i został wzbogacony konkurencją ze strony ciekawie wykończonych biur coworkingowych o kawiarnianych wnętrzach, ewoluowały także oczekiwania ze strony osób tam pracujących. Wliczone w cenę internet i kawa przestały być przewagą konkurencyjną. Zaczął liczyć się przyjazny design, obsługa, ale także przestrzeń nprzypadająca na każde stanowisko pracy, rozmiar biurek czy możliwość uchylania okien. Zmieniły się nie tylko oczekiwania klientów, ale też warunki rozwoju biznesu. Przewidywalność poziomu zatrudnienia jest dziś w wielu nowoczesnych branżach bardzo ograniczona. W efekcie firmy chętnie uruchamiają biura w centrach elastycznych i rosną w nich, dopóki mogą lub dopóki im się to opłaca. Operatorzy umożliwiają im ekspansję w coraz większych modułach biurowych, wkraczając nieśmiało na rynek najmu tradycyjnego. Jedno jest pewne — oferta rozwiązań elastycznych jest w przypadku dużych najemców komplementarna, a rzadko alternatywna względem najmu tradycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane