Modernizacjom nie będzie końca

opublikowano: 14-10-2014, 00:00

Powszechne przebudowy i rozbudowy centrów handlowych to nie tylko moda, lecz coraz częściej konieczność.

Według statystyk DTZ do końca 2016 r. 70 proc. centrów handlowych będą stanowiły galerie starsze niż pięcioletnie, a 42 proc. takie, które mają więcej niż 10 lat. Starzenie się centrów i coraz większa konkurencja na rynku wymusi na ich właścicielach działania zwiększające atrakcyjność tych obiektów.

JEDNO Z WIELU:
JEDNO Z WIELU:
Za rok tak będzie wyglądało zmodernizowane warszawskie centrum handlowe Wola Park.
ARC

— Centra handlowe działające od ponad dekady często są przestarzałe, brakuje w nich powierzchni handlowej dla nowych najemców, a wiele ma za plecami młodszą i nowocześniejszą konkurencję — mówi Renata Kusznierska, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie Europy Środkowo- Wschodniej firmy DTZ.

Tendencja do modernizowania centrów handlowych będzie coraz powszechniejsza. W latach 2010-14 aż 17 proc. całej powierzchni handlowej oddanej do użytku (2,4 mln mkw.) stanowiły galerie handlowe po rozbudowie i unowocześnieniu. Dziś aż 150 tys. mkw. (czyli 20 proc. całej powstającej powierzchni handlowej), która ma trafić na rynek, to właśnie rozbudowy. Przykładem są m.in. Atrium Copernicus w Toruniu, Galeria Sudecka (dawnie centrum Echo) w Jeleniej Górze, Magnolia Park i Centrum Bielany we Wrocławiu, Factory Ursus, Wola Park i Smyk w Warszawie, Supersam w Katowicach, Ogrody w Elblągu i Galeria Pomorska w Bydgoszczy. Planowane są również kolejne przebudowy, m.in. w Atrium Promenada i Tesco na Kabatach w Warszawie.

— Nie tylko wiek budynków, lecz także zmieniające się wymagania klientów oraz wpływ e-commerce na handel wymagają od właścicieli centrów handlowych i ich inwestorów podjęcia działań, które pomogą w utrzymaniu bądź zdobyciu przewagi konkurencyjnej galerii w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu — podsumowuje Renata Kusznierska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane