Czytasz dzięki

Modlin idzie do Brukseli

opublikowano: 23-09-2018, 22:00

Agencja żeglugi powietrznej, która inwestuje w całej Polsce, czwarte lotnisko w kraju skazuje na kaprysy pogody. Port poskarży się w UE.

W grudniu tego roku upływa termin pozwolenia na działanie tymczasowej wieży kontroli ruchu na Lotnisku Modlin wydanego przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (WINB). Od 2013 r. zarząd Modlina nie może się doprosić, by agencja wybudowała wieżę. Modlin jest odosobnionym przypadkiem, bo w ostatnich latach PAŻP zainwestował m.in. w Poznaniu (22 mln zł), Lublinie, Krakowie (50 mln zł), Łodzi, Rzeszowie, a do końca tego roku zakończy budowę najwyższej wieży w Polsce — w Katowicach (24,9 mln zł).

PAŻP została powołana do zapewnienia służby kontroli ruchu lotniczego i pobiera od przewoźników opłaty nawigacyjne, więc powinna odpowiadać za inwestycję w wieżę. Tymczasem skazuje nas na wieżę mobilną, co wiąże się z ryzykiem przerw w funkcjonowaniu portu i jest rozwiązaniem tymczasowym, a to zaszkodzi nam wizerunkowo — mówi Marcin Danił, wiceprezes Lotniska Modlin.
Zobacz więcej

NAJLEPSZA JEST PROWIZORKA:

PAŻP została powołana do zapewnienia służby kontroli ruchu lotniczego i pobiera od przewoźników opłaty nawigacyjne, więc powinna odpowiadać za inwestycję w wieżę. Tymczasem skazuje nas na wieżę mobilną, co wiąże się z ryzykiem przerw w funkcjonowaniu portu i jest rozwiązaniem tymczasowym, a to zaszkodzi nam wizerunkowo — mówi Marcin Danił, wiceprezes Lotniska Modlin. Fot. ARC

— Jesteśmy nierówno traktowani. Jeśli nie będziemy mieć wieży, przestanie obowiązywać pozwolenie na użytkowanie portu. Nie możemy do tego dopuścić. Dlatego zwrócimy się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie do Komisji Europejskiej, w której PAŻP w październiku będzie zatwierdzać Plan Skuteczności Działania — 2 mld zł inwestycji w polskie lotniska, niestety nie w nasze — mówi Marcin Danił, wiceprezes Lotniska Modlin.

PAŻP uspokaja.

— Jesteśmy w stałym kontakcie. W ostatnim czasie odbyło się spotkanie z zarządem portu, podczas którego Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, zapewnił, że agencja utrzyma ciągłość działania służb ruchu lotniczego i nie ma żadnego zagrożenia dla dalszego funkcjonowania lotniska. Rozważane są różne warianty infrastrukturalne zapewniania służb ruchu lotniczego od konwencjonalnych po całkowicie nowatorskie, jeszcze nie wykorzystywane na polskich lotniskach — mówi Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP.

Zarząd Modlina zaproponował PAŻP przejęcie istniejącej wieży, konieczną modernizację i nadzór, co byłoby rozwiązaniem przejściowym do czasu powstania docelowego obiektu.

— Przygotowywana jest analiza, w jakim zakresie obecna wieża mogłaby zostać zmodyfikowana, jakie inwestycje byłyby konieczne oraz w jakim terminie niezbędne modyfikacje byłyby możliwe do wprowadzenia. Prace te toczą się równolegle z przygotowaniem do wdrożenia operacyjnego w Modlinie mobilnej wieży o powierzchni ok. 14 mkw., która na poziomie operacyjnym umożliwia — tak, jak to jest obecnie — zainstalowanie trzech stanowisk kontrolerów ruchu lotniczego wraz z koniecznym wyposażeniem — mówi Paweł Łukaszewicz.

Według Marcina Daniła, minusem wieży mobilnej jest konieczność jej złożenia przy wietrze przekraczającym 140 km/h.

— Jest to prędkość wiatru uniemożliwiającalądowanie na lotnisku, w związku z czym opuszczenie wieży w tym przypadku nie wpływa na jego funkcjonowanie — twierdzi rzecznik PAŻP.

Ponowne rozłożenie wieży trwa.

— To rozwiązanie oznacza ryzyko przerw w funkcjonowaniu portu. Port obsługujący ponad 3 mln pasażerów rocznie pozostaje z wieżą mobilną bez pomysłu na rozwiązanie docelowe. Niestabilna sytuacja, za którą odpowiada PAŻP, trwa już zbyt długo. Jesteśmy zmęczeni traktowaniem naszego portu jako gorszego — mówi Marcin Danił.

Rzecznik PAŻP zapewnia, że agencja szuka dla Modlina optymalnego rozwiązania.

— Przewoźnicy lotniczy zwracają nam uwagę na konieczność zmiany podejścia do planów rozwoju infrastruktury, m.in. na inwestowanie w nowe technologie, a nie stawianie kolejnych budynków — podsumowuje Paweł Łukaszewicz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane