MOL: rurociągiem Przyjaźń dociera już czysta ropa

PAP
opublikowano: 2019-05-30 18:41
zaktualizowano: 2019-05-30 19:01

Na Węgry dociera już rurociągiem Przyjaźń ropa odpowiadająca normom jakościowym – potwierdziła w czwartek w komunikacie węgierska grupa naftowo-gazowa MOL.

Rzecznik rosyjskiego koncernu Transnieft Igor Diomin powiedział w środę, że czysta ropa płynie już na Węgry, i oszacował, że dotrze tam tego samego dnia wieczorem.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych.

Polski operator PERN 24 kwietnia wstrzymał odbiór z białoruskiego systemu przesyłowego, a dzień później analogiczną decyzję podjęła ukraińska Ukrtransnafta. W efekcie Rosjanie wstrzymali przesyłanie ropy płynącej Przyjaźnią do Europy Wschodniej i Niemiec.