Monnari chce Simple na przecenie

Czterokrotnie zmalała stawka, którą odzieżowa spółka chce zapłacić za biznes należący do Gino Rossi.

To miała być transakcja za 46-50,5 mln zł — informowało w lutym Monnari Trade. Jednak jeśli do niej dojdzie, to za 12 mln zł — bo tyle wyniosła skorygowana wczoraj oferta przejęcia Simple przez odzieżową spółkę. W pierwszej wycenie Monnari założyło zerowy poziom zadłużenia, przy drugiej uwzględniło poziom zadłużenia netto na poziomie 19,9 mln zł. Dodatkowo Monnari tłumaczy, że to kwestia „znaczącego pogorszenie wyników finansowych osiągniętych przez Simple od momentu złożenia pierwszej oferty”.

Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi
Zobacz więcej

Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi Fot. Marek Wiśniewski

— Można się było spodziewać nowej ceny, Monnari sygnalizowało to już w maju, podczas prezentacji wyników za pierwszy kwartał. Patrząc na wyniki Simple w tym samym czasie, czyli około 7 mln zł straty w pierwszym kwartale 2018 r., widać, że spółka jest w trudnej sytuacji. Sam wpływ transakcji na obie spółki pozostaje natomiast bez zmian. Tzn. po stronie Gino Rossi [do którego należy Simple — red.] jest pozytywny, to szansa na pozyskanie pewnej kwoty i skupienie się na podstawowej działalności, czyli obuwiu, bo prowadzone od lat próby uzdrowienia Simple się nie udawały. Zaś po stronie Monnari jest dużą niewiadomą — synergia nie jest oczywista, a w przypadku restrukturyzacji i modyfikacji profilu marki Simple może dojść do kanibalizacji z główną marką Monnari — komentuje Michał Bugajski, analityk Ipopemy Securities.

Jednak i część obuwnicza Gino Rossi miewała się ostatnio niespecjalnie. Branża sugerowała, że to nietrafiona kolekcja, a spółka tłumaczyła, że gorsza sprzedaż to kwestia brakującego w sklepach towaru. To zaś miało być efektem braku kapitału obrotowego, natomiast sprzedaż Simple oraz emisja miały pozwolić pozyskać niezbędne pieniądze.

Monnari podało także, że wśród warunków złożonej oferty są m.in.: zwolnienie akcji Simple z obciążających je zastawów rejestrowych i finansowych i wszelkich innych obciążeń, podpisanie porozumieniaz Bankiem PKO BP (czyli kredytodawcą Simple) odnośnie do zasad dalszego finansowania Simple, rozliczenie wszelkich należności handlowych Simple z grupą Gino Rossi i pozostanie obecnych członków zarządu Simple na swoich stanowiskach przez okres kolejnych 24 miesięcy od zawarcia umowy sprzedaży.

Gino Rossi poinformowało, iż „po przeanalizowaniu przedmiotowej oferty zarząd podejmie decyzję o dalszych krokach w zakresie negocjacji z Monnari, o czym poinformuje odrębnym raportem bieżącym”. Do czasu zamknięcia gazety go jednak nie opublikował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy