Moody’s: Alior utemperuje efektywność Pekao

opublikowano: 06-11-2017, 13:41
aktualizacja: 06-11-2017, 13:42

Informacja o podjęciu rozmów o współpracy banków kontrolowanych przez PZU stała się przyczynkiem do wydania komentarza przez agencję ratingową Moody’s.

W listopadowym raporcie zwraca ona uwagę, że w średnim terminie fuzja przyczyni się do dywersyfikacji bilansu nowego banku oraz oszczędności w utrzymaniu sieci placówek, ale jeśli banki nie wygeneruje wystarczających synergii, to krótkoterminowo osłabi wskaźnik wypłacalności Pekao. Alior jest bowiem słabszy kapitałowo od Pekao oraz ma gorszą jakość kredytów.

Moody's
Wyświetl galerię [1/3]

Moody's fot. Bloomberg

Zobacz także

W połowie 2017 r. odsetek kredytów niepracujących w Pekao wynosił 6 proc., podczas gdy w Aliorze - 11,2 proc. Analitycy Moody’s tłumaczą, że wynika to z większego udziału kredytów hipotecznych w portfelu Pekao. Przypominają jednocześnie, że oba banki mają bardzo małą ekspozycję na kredyty walutowe. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Moody’s: Alior utemperuje efektywność Pekao