Moody’s pozytywnie o przejęciu Netii przez Polsat

opublikowano: 07-12-2017, 13:01
aktualizacja: 07-12-2017, 13:03

Zakupy na jakie wybrał się Zygmunt Solorz-Żak, nie wpłyną na obniżenie wiarygodności kredytowej jego imperium.

W poniedziałek po sesji Cyfrowy Polsat ogłosił chęć przejęcia kontroli nad telekomunikacyjną Netią oraz inwestycji w kilka niszowych stacji telewizyjnych. Do planowanych akwizycji postanowiła odnieść się agencja ratingowa Moody’s. Jej zdaniem planowane transakcje nie wpłyną negatywnie na ocenę wiarygodności kredytowej Cyfrowego Polsatu. 

Zygmunt Solorz
Zygmunt Solorz
Marek Wiśniewski

„Umowa jedynie o około pół roku odroczy trajektorię delewarowania firmy, którą wcześniej przewidywaliśmy. Gdyby oferta zakończyła się sukcesem, przewidujemy, że w kontekście wyników, przepływów pieniężnych, zadłużenia i poziomów płynności, cena zakupu będzie możliwa do zarządzania w ramach bieżącego ratingu Polsatu” - napisali analitycy Moody’s.

Za niemal jedną trzecią Netii Cyfrowy Polsat zgodził się zapłacić 638,7 mln zł. Wezwanie pozwalające zwiększyć pakiet do 66 proc. będzie go kosztować kolejne prawie 700 mln zł. Inwestycje w telewizje, takie jak Eska TV czy Polo TV, to około 103 mln zł.

Moody’s uważa, że transakcje są bezpieczne dla firmy Zygmunta Solorza-Żaka gdyż wzmacniają Cyfrowy Polsat w roli konwergentnej platformy medialno-telekomunikacyjnej. 

„Wpływ na dźwignię brutto Polsatu jest ograniczony ze względu na niską dźwignię na poziomie Netii i ze względu na częściowe finansowanie nabycia z własnych zasobów gotówkowych Polsatu” – twierdzą eksperci Moody’s.

Ich zdaniem skorygowana dźwignia brutto Cyfrowego Polsatu wzrośnie o 0,2 – z 3,2 do 3,4. Saldo gotówkowe zmniejszy się zaś o mniej niż 10 proc. przy jednoczesnym utrzymaniu dobrej płynności firmy.

Moody’s zakłada przy tym ograniczone ryzyko zablokowania kupna Netii przez organy regulacyjne, gdyż obecne biznesy Cyfrowego Polsatu i Netii nie nakładają się na siebie.

Netia to stacjonarny operator telekomunikacyjny. Cyfrowy Polsat to zaś platforma płatnej telewizji satelitarnej, naziemne kanały telewizyjne i operator sieci komórkowej Plus.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane