Moody’s wierzy w polską gospodarkę

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

Analitycy zagranicznej agencji dokonali rewolucji w prognozie naszego PKB. Mimo to korekta ratingu jest mało prawdopodobna.

4,3 proc. — taka jest najnowsza prognoza wzrostu PKB Polski w 2017 r. autorstwa Moody’s, jednej z trzech największych agencji ratingowych na świecie. Ocena jest nie tylko wysoka — przewyższa o 0,5 pkt. proc. rynkowy konsensus, utożsamiany z medianą prognoz ekspertów ankietowanych przez Bloomberga. Jest także wyraźnie lepsza od wcześniejszych szacunków samej agencji, które zakładały, że w tym roku polska gospodarka urośnie o 3,2 proc. r/r.

PKB w górę

W ubiegłym tygodniu GUS opublikował szczegółowe informacje na temat struktury wzrostu gospodarczego w drugim kwartale tego roku. Potwierdził przy tym także dynamikę wzrostu podaną wcześniej w ramach tzw. szybkiego szacunku — 3,9 proc. r/r (4 proc. w pierwszym kwartale). Mocne dane nie uszły uwadze zagranicznych analityków. Raport rozpoczęli właśnie od informacji o tempie wzrostu naszej gospodarki w drugim kwartale, które przewyższyło rynkowe oczekiwania, w tym ich własne. W dalszej części czytamy: „Oczekujemy, że pozytywne momentum w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej". W drugim kwartale konsumpcja prywatna wzrosła o 4,9 proc. r/r, inwestycje o 0,8 proc. Ich wkład do odczytu PKB wynosił — odpowiednio — 2,9 i 0,1 pkt. proc.

Deficyt w dół

Zakładane przez agencję przyspieszenie tempa wzrostu naszej gospodarki niejako z definicji ciągnie w dół wskaźniki, mierzone w relacji do PKB. Rzeczywiście, agencja obniżyła prognozy dla deficytu finansów publicznych na ten rok — z 2,9 do 2,5 proc. PKB. Wzrost mianownika to jednak nie jedyny powód rewizji prognoz. Argumentem dla analitykówMoody’s jest także „lepsza realizacja budżetu”, która „znacząco zwiększa szansę na to, że deficyt w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB trzeci rok z rzędu”. Nadwyżka budżetowa po lipcu wyniosła 2,4 mld zł. Ministerstwo Finansów szacuje, że cały rok zakończymy 32,9 mld zł pod kreską. Byłoby to rezultat lepszy o blisko połowę od tego, który wynika z ustawy budżetowej (59,3 mld zł).

Rating constans?

W najbliższy piątek Moody’s ma dokonać przeglądu polskiego ratingu. W maju agencja utrzymała ocenę na poziomie A2, ale podniosła perspektywę z negatywnej na stabilną. Zmianę uzasadniano wówczas m.in. obniżeniem ryzyka prowadzenia przez rząd nadmiernie ekspansywnej polityki fiskalnej czy zmniejszeniem niepewności powodowanej działaniami rządu, rzekomo pogarszającymi klimat inwestycyjny. Tytuł najnowszego raportu Moody’s brzmi: silniejszy od oczekiwań wzrost w Polsce oraz sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej. Pytanie o to, czy w piątek agencja zrobi krok naprzód i zmieni coś w ratingu, nasuwa się samo, ale realne szanse są jednak małe. Bieżąca ocena kredytowa, w porównaniu z notami przyznanymi Polsce przez pozostałe dwie duże agencje (Fitch Ratings i Standard & Poor’s) jest najwyższa. Prawdopodobieństwo podwyższenia oceny przez Moody’s jest więc niewielkie, a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zerowe. Co innego w przypadku zmian w perspektywie (mimo tego, że także tu rynkowy konsens zakłada brak zmian). Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, wpisuje się w tę narrację. Nie wyklucza jednak możliwości pozytywnego zaskoczenia.

— Sytuacja makroekonomiczna i kondycja budżetowa Polski przemawiają za podniesieniem perspektywy. Takich ruchów oczekujemy jednak raczej w średnim i dłuższym terminie. W najbliższy piątek narastające napięcia na linii KE — Polska prawdopodobnie powstrzymają agencję przed zmianą perspektywy ratingu ze stabilnej na pozytywną — mówi Piotr Bujak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu