Morawiecki znalazł podatkowca

Wicepremier wytypował osobę, która zajmie się wyłącznie podatkami. Paweł Gruza zamieni za chwilę fotel wiceministra skarbu na finansów.

Paweł Szałamacha, budując swoją drużynę w Ministerstwie Finansów (MF), zakładał, że do gmachu przy ul. Świętokrzyskiej trafi ekspert od podatków. W „PB” opisywaliśmy długie negocjacje, jakie prowadził z Pawłem Gruzą. Ten ostatecznie wybrał fotel wiceministra skarbu. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze.

Paweł Gruza w resorcie skarbu zajmuje się nadzorem właścicielskim i rynkiem kapitałowym. Resort skarbu idzie jednak do likwidacji, a fiskus potrzebuje eksperta od podatków.
Zobacz więcej

PRZESIADKA:

Paweł Gruza w resorcie skarbu zajmuje się nadzorem właścicielskim i rynkiem kapitałowym. Resort skarbu idzie jednak do likwidacji, a fiskus potrzebuje eksperta od podatków. ARC

— Nominacja Pawła Gruzy jest już uzgodniona i czeka na podpis premiera. Resort skarbu zostanie za chwilę zlikwidowany, cały proces jest już wypracowany, więc Paweł Gruza może przenieść się wkrótce na stanowisko wiceministra finansów — informuje nasz rozmówca z kręgów rządowych. Dla Mateusza Morawieckiego jednym kluczowych zadań w resorcie finansów jest przyspieszenie uszczelniania systemu podatkowego i odbudowa dochodów budżetowych. Do tego zaś potrzebuje w kierownictwie osoby, która skupi się tylko na podatkach. Eksperci są przekonani, że to dobry ruch.

— To zupełnie inny obszar niż np. budżet, finanse czy zarządzanie długiem i dlatego wydaje mi się, że specjalista od np. zarządzania długiem nie do końca może poradzić sobie w zarządzaniu polityką podatkową — uważa Radosław Piekarz, partner i doradca podatkowy w kancelarii A&RT.

Wcześniej u Pawła Szałamachy podatkami zajmował się Konrad Raczkowski, który przygotował nawet strategię odbudowy dochodów kasy państwa. Plan nie znalazł jednak uznania w oczach ówczesnego szefa resortu. Współpraca od początku nie układała się najlepiej. Czarę goryczy przelała zaś niefortunna wypowiedź, z której wynikało, że w tym i przyszłym roku może nad Wisłą upaść kilka małych banków. Paweł Szałamacha pożegnał się z podwładnym, a do czasu znalezienia nowego podatkowca departamenty odpowiadające za PIT, CIT i VAT przejął w nadzór inny wiceminister — Leszek Skiba. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że na tym stanowisku lepiej postawić na praktyka.

— Idealnie, aby taka osoba łączyła praktykę podatkową, tj. zajmowała się prawem podatkowym, czy to w doradztwie,czy to w administracji, z wiedzą z zakresu ekonomii opodatkowania. To niezbędne, aby z sukcesem wprowadzić zakładane przez MF reformy prawa podatkowego — podkreśla Radosław Piekarz.

Paweł Gruza ma bogate CV w tym zakresie. Pierwsze szlify zdobywał w firmach konsultingowych Arthur Andersen i Ernst & Young. Specjalizuje się w optymalizacji podatkowej transakcji krajowych i transgranicznych oraz podatkach VAT, dochodowych i akcyzie. Od 2007 r. był udziałowcem i członkiem zarządu firmy konsultingowej MRR, a później został partnerem w kancelarii doradztwa podatkowego GWW Tax. Doradza głównie w sektorze energetycznym, finansowym i nieruchomości.

Bankowość korporacyjna

Zajmuje się obsługą inwestycji zagranicznych nad Wisłą od strony prawnej i podatkowej. Paweł Gruza jest też rozpoznawalny w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Doradzał politykom w sprawach gospodarczych i miał swój wkład w program wyborczy partii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Morawiecki znalazł podatkowca