Morgan Stanley: Ożywienie gospodarcze potrwa 10 lat

Ożywienie związane z wychodzeniem globalnej gospodarki z kryzysu może potrwać łącznie nawet dekadę, przewiduje Joachim Fels, główny międzynarodowy ekonomista banku Morgan Stanley.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Choć ożywienie trwa już pięć lat, swobodnie może potrwać kolejne pięć – napisał specjalista w raporcie, wskazując na łagodną politykę pieniężną banków centralnych.

To odważna prognoza, bo w ciągu ostatnich 40 lat przeciętne globalne ożywienie trwało sześć lat. Wprawdzie Joachim Fels obniżył prognozę tegorocznego globalnego wzrostu gospodarczego z 3,2 proc. do 3,1 proc., jednak jego zdaniem niski wzrost i powolna inflacja skłonią banki centralne do dalszego łagodzenia polityki. W przyszłym roku globalny wzrost powinien według niego sięgnąć 3,5 proc., a w 2016 r. 3,8 proc.

- W porównaniu z poprzednimi okresami ożywienia wzrost jest wyraźnie słabszy i oczekujemy, że taki pozostanie. Jednak właśnie to może sprawić, że będzie to jeden z najdłuższych okresów ożywienia w historii. Szklanka jest więc w połowie pełna – ocenił Joachim Fels.

Morgan Stanley jest jedną z zaledwie czterech spośród ankietowanych przez Bloomberga instytucji, które oczekują, że w przyszłym roku Fed nie podniesie stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Morgan Stanley: Ożywienie gospodarcze potrwa 10 lat