Czytasz dzięki

Morgan Stanley: Rynki wschodzące wrócą do hossy

opublikowano: 06-10-2017, 15:42
aktualizacja: 06-10-2017, 15:44

Końcówka roku będzie stała pod znakiem hossy na rynkach wschodzących, a do najbardziej atrakcyjnych walut należy złoty, uważa bank Morgan Stanley.

Traderzy
Wyświetl galerię [1/2]

Traderzy Bloomberg

Od szczytu z połowy września do dołka sprzed tygodnia indeks wschodzących rynków akcji MSCI EM zniżkował o 3,6 proc. To nie będzie trwałe pogorszenie nastrojów, zapowiadają w nocie do klientów stratedzy Morgan Stanley. Ich zdaniem aktywa z gospodarek rozwijających się mają jeszcze potencjał w perspektywie końca roku, a przemawia za tym szereg czynników.

Ryzyko negatywnych dla rynków wschodzących zdarzeń w krajach rozwiniętych jest niższe, niż zakłada większość inwestorów. Fundamenty się poprawiają, a przyspieszaniu wzrostu towarzyszy poprawa aktywności w handlu oraz inwestycjach. Choć inflacja w tej grupie krajów dołek ma już za sobą, to do inwestycji w tamtejsze aktywa zachęcają dające pole do łagodzenia polityki pieniężnej wysokie realne stopy procentowe oraz luki popytowe (w praktyce oznaczają one występowanie wolnych mocy produkcyjnych). Jednocześnie wyceny wciąż jeszcze są dostatecznie atrakcyjne, a pozycjonowanie – pomimo napływów kapitału – nie wskazuje na przegrzanie rynków.

W czwartek indeks MSCI EM zyskał 0,1 proc., sięgając 1103 punktów i zbliżając się na dystans mniej niż 1 proc. do  sześcioletniego szczytu z września. Hossa na rynkach wschodzących obejmuje wszystkie klasy aktywów – od początku roku giełdowy wskaźnik MSCI EM zyskał 27,9 proc., a na plusie są także wskaźniki odzwierciedlające kursy walut oraz obligacji z tej grupy krajów. Wśród walut o największym potencjale umocnienia specjaliści Morgan Stanley wymieniają złotego, a oprócz niego także rosyjskiego rubla, chilijskie peso, malezyjskiego ryngita i rupie – indonezyjską oraz indyjską. Wśród obligacji skarbowych najbardziej atrakcyjnie wyglądają tymczasem tureckie, rosyjskie i meksykańskie, wynika z noty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane