Czytasz dzięki

Morgan Stanley stawia na miedź, nikiel i cynk

opublikowano: 16-12-2015, 10:19

Morgan Stanley uważa, że w 2016 roku mocno będą drożeć trzy najmocniej przecenione w obecnym roku metale bazowe: miedź, nikiel i cynk.

- Jesteśmy upartymi bykami jeśli chodzi o nikiel w 2016 roku  - głosi kwartalny raport Morgan Stanley.

Analitycy banku prognozują, że cena niklu wrośnie do średnio 10692 USD za tonę w przyszłym roku. Średnia cena miedzi ma wynosić 5236 USD za tonę, a cynku 1747 USD za tonę.

Nikiel z kontraktów trzymiesięcznych notowanych na giełdzie w Londynie kończył wtorkową sesję kursem 8500 USD za tonę, miedź notowano po 4565 USD, a cyn po 1504 USD. Od początku roku cena niklu spadła o 44 proc., miedzi o 28 proc., a cynku o 31 proc. 

Wyraźne odbicie notowań niklu prognozuje także Credit Suisse. Wszyscy analitycy wskazują jako powód wzrostu cen metali cięcie podaży wynikające z ograniczenia produkcji przez spółki górnicze.

9 grudnia zapasy niklu w składach giełdy metali w Londynie były najniższe w tym roku. Dopiero w ubiegłym tygodniu znów zaczęły rosnąć. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane