Czytasz dzięki

Morowe powietrze dosięga każdego

opublikowano: 17-03-2020, 22:00

Zaraza COVID-19 zatacza coraz szersze kręgi, a ponieważ rozchodzi się kropelkowo — jest… demokratyczna i dosięga każdego.

W tym kontekście np. decyzja UEFA o odłożeniu o rok mistrzostw Europy była oczywistością. Przykłady ze świata i Polski potwierdzają, że niewidzialny wirus SARS-CoV-2 skutecznie uderza m.in. w potęgę NATO. Zaatakował także polski rząd — zarażenie potwierdził minister Michał Woś, testy kolegów na razie dały wynik negatywny. Pechowiec nie tylko uczestniczył 10 marca w posiedzeniu Rady Ministrów (RM), lecz 5 marca odbierał nominację pod prezydenckim żyrandolem. Każdy oddech osoby zainfekowanej — która o swoim stanie często nie wie — wyrzuca aerozol z zarazkami, które osiadają zwłaszcza na podłodze. Akurat w pałacowej Sali Kolumnowej leży dywan. Nikt nie wie, jak długo SARS-CoV-2 może w takim środowisku przetrwać, w każdym razie bardzo mu sprzyja użycie odkurzacza…

Andrzej Duda po ponad czterech latach instytucję Rady Gabinetowej odkurzył 7 stycznia w perspektywie wyborczej.
Zobacz więcej

Andrzej Duda po ponad czterech latach instytucję Rady Gabinetowej odkurzył 7 stycznia w perspektywie wyborczej. Fot. Forum

Nawiązanie do prezydenckiego dywanu ma konkretne przełożenie na antywirusową decyzyjność. Na wtorek zapowiadane było przyjęcie przez RM projektu ustaw wspierających przedsiębiorców w strasznych dla nich czasach. Im szybciej konkret się objawi, tym lepiej, ponieważ będzie więcej czasu na konsultacje przed debatą Sejmu 25-26 marca. W tę pilną procedurę wtrącił się opóźniająco Andrzej Duda, nagle ogłaszając zwołanie we wtorek Rady Gabinetowej (RG). To rząd debatujący pod przewodem prezydenta, ale całkowicie bezdecyzyjnie. RG jest organem czysto fasadowym, przez lata zasadnie uśpionym, ostatnio zaś ożywionym jedynie w celach wizerunkowo-wyborczych. Oczekiwane przez biznes konkrety mogą być plonem tylko posiedzenia RM. Notabene w epidemicznym kryzysie rząd wcale nie musi fizycznie się zebrać, dokumenty może przyjmować tzw. obiegiem. Jedynym sensem RG jest natomiast upowszechnienie obrazka wspólnego stołu z Sali Kolumnowej. Ze względu na przypadek ministra Wosia posiedzenie RG zostało przeniesione z wtorku na środę, dopiero po nim pakietem zajmie się RM.

Polscy przedsiębiorcy pilnie oczekują od władzy jednego. Żeby wreszcie zostały zebrane przez RM w formie ustawowej i niezwłocznie opublikowane do prawdziwych konsultacji najróżniejsze propozycje, wnioski i pomysły służące wsparciu firm, zwłaszcza mikro, małych i średnich. Pakiet może zawierać zapisy dobre czy złe, mądre czy głupie, ale jego największą wartością będzie zaistnienie.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane