Morski klimat sprzyja inwestycjom

opublikowano: 24-03-2015, 00:00

W Trójmieście powstają biurowce o łącznej powierzchni 95 tys. mkw. — najwięcej w Gdańsku.

Według najnowszego raportu Colliers w 2014 r. w Trójmieście powstało 46,7 tys. mkw. powierzchni biurowej, co stanowi nieco ponad 8 proc. całej powierzchni tego typu zbudowanej w kraju. Popyt na nią w Trójmieście w ubiegłym roku wyniósł ponad 65 tys. mkw. (z czego 80 proc. stanowiły nowe umowy).

— Popyt pierwotny w Trójmieście w ubiegłym roku osiągnął jeden z najwyższych poziomów w historii. W 2015 r. może być jeszcze lepiej — przekonuje Maciej Brożek, dyrektor do spraw komercjalizacji w firmie Torus.

Z południa na północ

Można powiedzieć, że w tym roku rynek biurowy w Trójmieście rozpoczął zupełnie nową fazę rozwoju. Wynika to przede wszystkim z nowej tendencji wśród najemców z branży BPO. — Firmy z branży BPO w ostatnich latach działały głównie na południu Polski. Teraz szukają nowych możliwości rozwoju właśnie w Trójmieście — tłumaczy Mariusz Wiśniewski, wicedyrektor w dziale powierzchni biurowych w CBRE.

To niejedyna przyczyna wzrostu popularności rynku biurowego w Trójmieście. Jak podkreślają eksperci, sukces tych miast zależy również od trudnej sytuacji na Ukrainie, która sprzyja przenoszeniu biznesu do Polski, w tym również do Gdańska, Gdyni i Sopotu. Dodatkowo bardzo służy temu regionowi aktywna promocja miast prowadzona przez ich włodarzy, a także koszty pracy. W 2015 i 2016 r. deweloperzy oddadzą w Trójmieście 90 tys. mkw. nowej powierzchni. Nic nie zapowiada, by miała ona stać pusta.

— Nowe powierzchnie w co najmniej 80 procentach będą wynajęte już z chwilą zakończenia prac budowlanych. Niemal wszystkie duże transakcje najmu zawierane teraz w Trójmieście dotyczą biurowców, które są jeszcze w budowie — podkreśla Mariusz Wiśniewski.

Jeśli chodzi o stawki czynszowe, to będą one w najbliższym czasie nieznacznie rosły, choć nadal powinny się utrzymać na poziomie niższym niż ceny w Krakowie czy we Wrocławiu, co również kusi najemców. Wynoszą one obecnie 11-16 EUR za mkw. miesięcznie.

Gdańsk na czele

W Trójmieście powstaje 95 tys. mkw. biur. Aż 73 tys. to budynki w Gdańsku. Miasto jest obecnie największą aglomeracją w Polsce Północnej. Swoje siedziby otworzyły m.in. firmy: Bayer, Playsoft, Geoban, Reuters, Sii, Sony czy Transcom. W raporcie firmy KPMG Exploring Clobal Frontiers 2009 — The New Emerging Destinations, Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce i jedno z 8 miast w Europie został uznany za najbardziej atrakcyjny kierunek rozwoju dla centrów BPO-IT.

— Takie biurowce, jak np. Olivia Business Center czy Alchemia, prezentują bardzo wysoki standard, bardziej przypominający najlepsze kompleksy w Warszawie niż znane z innych stolic regionów — zauważa Mariusz Wiśniewski. Przykładowo w Gdańskiej Alchemii w 2014 r. wynajęto 10 tys. mkw. Ulokowało się tam wiele nowych na rynku firm — Kemira, MOL, Regus czy Cognizant, a swoje siedziby relokowały: GWO, Grupa Progres czy Compuware. Natomiast Olivia Business Centre to największe poza kompleksami w Warszawie. Mieści się w centrum miasta, przy alei Grunwaldzkiej, czyli głównej arterii komunikacyjnej, która łączy całe Trójmiasto.

Będzie jeszcze lepiej

W minionym roku najemcami zapełniały się również inne duże trójmiejskie biurowce. Dla całego Trójmiasta był to rok stabilnego wzrostu i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się również w 2015 r., w którym zamknie się kilka bardzo dużych transakcji.

— Według szacunków, popyt na powierzchnię biurową w Polsce w 2015 r., głównie za sprawą inwestycji firm z sektora BPO/SSC oraz ICT, może sięgnąć 0,5 mln mkw., z czego nawet 15 proc. może przypaść w udziale Trójmiastu. Wszystko to pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość — podsumowuje Maciej Brożek z firmy Torus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu