Mostostal Kraków: dobre perspektywy

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 03-08-2000, 00:00

Mostostal Kraków: dobre perspektywy

POŻEGNANIE Z GPW: Kierowany przez Stanisława Osieka krakowski Mostostal powoli zbliża się do końca swojej giełdowej kariery. fot. ARC

Mostostal Kraków, który pod koniec ubiegłego roku mimo podpisanego porozumienia z Mostostalem Zabrze zdecydował się na wejście do grupy Budimexu, w ciągu kilku najbliższych miesięcy zniknie z giełdy. Proces połączenia z warszawską spółką ma zostać przeprowadzony do końca 3 kwartału tego roku. Zaraz po tym mają zostać podjęte działania zmierzające do wycofania krakowskiego przedsiębiorstwa z obrotu publicznego.

DO TEGO CZASU kurs walorów krakowskiego Mostostalu może być jeszcze obiektem znacznych wahań. Po 5,6-proc. przecenie we wtorek, mimo znacznej nadwyżki kupna, wczoraj papiery przedsiębiorstwa nie zmieniły swojej ceny. Obecnie wyceniane są one na 10,7 zł, czyli o 1,7 zł drożej niż cena, po jakiej walory spółki skupował w wezwaniu Budimex.

DALSZE wzrosty są jednak ograniczone zbliżającym się terminem fuzji. Zresztą papiery Budimexu od ponad trzech miesięcy zachowują się bardzo stabilnie. Ich cena nie przekracza praktycznie 29 zł.

PRZY USTALONYM parytecie wymiany papierów tego przedsiębiorstwa na walory Mostostalu Kraków na poziomie 1 do 2,5, teoretycznie wyznacza to cenę tych ostatnich na 11,2 zł. Dalszy wzrost ceny tych papierów będzie raczej trudny do zrealizowania.

W OBROCIE znajduje się jeszcze niespełna 20 proc. z 9,32 mln akcji Mostostalu Kraków. Z tego co wiadomo swoje walory zdążyli już sprzedać zarząd i przedstawiciele rady nadzorczej krakowskiej spółki. Ponad 5,6 mln, stanowiące 60,2 proc. kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa, posiada Budimex. Prawie 10-proc. pakiety walorów posiadają także Kredyt Bank oraz oraz kontrolowana przez kadrę zarządczą Mostostalu Kraków spółka BA MK.

DECYZJĘ o połączeniu z Budimexem pod koniec maja tego roku podjęło walne Mostostalu. Na bazie krakowskiego przedsiębiorstwa powstanie Centrum Generalnego Wykonawstwa Południe. Fuzja wydaje się korzystna dla obu stron. Poprzez wejście do Mostostalu Kraków znacznie wzmocni się pozycja Budimexu w segmencie budownictwa specjalistycznego. Dzięki mariażowi warszawska spółka umocni swoją pozycję na południu kraju. Z kolei Mostostal Kraków będzie miał szansę na pozyskanie nowych kontraktów w systemie generalnego wykonawstwa oraz w budownictwie specjalistycznym.

PIERWSZE EFEKTY połączenia obu spółek są już zresztą widoczne. Na początku roku krakowskie przedsiębiorstwo podpisało kontrakt na budowę Mostu Kotlarskiego wraz z przyłączeniem drogowym. Na razie jest to najważniejszy podpisany przez spółkę kontrakt. Jego wartość wynosi ponad 124 mln zł. Termin realizacji inwestycji przewidziano na koniec 2001 roku. Mostostalowi ostatnio przypadł też kontrakt na rozbudowę terminalu pasażerskiego Terminal II na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice. Jego realizacja ma się zakończyć do końca listopada tego roku. Wartość umowy sięga 28 mln zł.

UBIEGŁY ROK grupa Mostostalu Kraków zakończyła przychodami na poziomie 346 mln zł, co w porównaniu z rokiem 1998 oznacza ponad 8-proc. ich spadek. Na poziomie spółki matki było to 247 mln zł. Grupa wykazała jednak wyższą marżę na sprzedaży brutto, co pozwoliło na uzyskanie prawie identycznego jak w roku 1998 zysku na sprzedaży. Dzięki sprzedaży składników majątku grupa Mostostalu Kraków wykazała jednak dwa razy większy zysk operacyjny, który na koniec 1999 roku przekroczył 26 mln zł. Obecnie wartość podpisanych przez grupę Mostostalu kontraktów przekracza 460 mln zł. W tym wartość sprzedaży na poziomie skonsolidowanym ma przekroczyć 420 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Mostostal Kraków: dobre perspektywy