Mostostal Zabrze o wynikach w IV kwartale 2015

ISBNews
opublikowano: 01-03-2016, 07:28

Mostostal Zabrze odnotował 0,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2015 r. wobec 2,19 mln zł zysku rok wcześniej.

 Zysk operacyjny wyniósł 3,31 mln zł wobec 5,41 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 196,9 mln zł w IV kw. 2015 r. wobec 248,36 mln zł rok wcześniej.

W 2015 r. spółka miała 16,32 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 18,53 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 758,08 mln zł w porównaniu z 862,65 mln zł rok wcześniej.

"Skonsolidowane przychody ze sprzedaży za cztery kwartały 2015 r. wyniosły 758 081 tys. zł i odnotowały zmniejszenie w porównaniu do ubiegłego roku o 12%. Spadek przychodów ze sprzedaży wynikał między innymi z wejścia w końcową fazę realizacji istotnych kontraktów, przy jednoczesnych przedłużających się procesach ofertowych i negocjacyjnych dot. nowych inwestycji. Wpływ na poziom sprzedaży miały również przesunięcia w harmonogramach robót kilku kontraktów, w tym stopniowe ograniczanie przez Inwestora, tj. Jastrzębską Spółką Węglową S.A. kontraktu na 'Rozbudowę i modernizację Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w JSW S.A. KWK Budryk', co ostatecznie doprowadziło do zawarcia aneksu znacznie zmniejszającego zakres tej Inwestycji i w konsekwencji kończącego jej realizację" - czytamy w raporcie.

Komentarz analityków DM BDM: 
Wyniki są lepsze od naszych prognoz. Na oczyszczonym poziomie EBIT (zysk na sprzedaży) o 1,8 mln PLN. Na raportowanym EBIT dodatkowo o dodatnie saldo z pozostałej działalności operacyjnej (które wyniosło +2,4 mln PLN, zakładaliśmy -2,5 mln PLN). Rozbicie wyniku na segmenty wskazuje na stratę w podstawowym segmencie montażowo-produkcyjnym (spółka sygnalizowała po 3Q’15 ryzyko słabego wyniku), natomiast ponadprzeciętnie wysokie wyniki zaksięgowano w pozostałych segmentach (konstrukcje oraz budownictwo ogólne). Spółka nie dokonała odpisu na należności z kontraktu w RPA dla DBT Technologies – jak napisano w sprawozdaniu rośnie prawdopodobieństwo skierowania sprawy do arbitrażu z pominięciem zespołu rozjemczego (wg spółki strony mimo wszystko dążą do zawarcia porozumienia pomimo odmiennych stanowisk). Zwracamy uwagę, że spółka będzie jeszcze publikować raport roczny zbadany przez audytora. Środki, które spółka miała otrzymać w ramach ugody z BZWBK nadal wykazywane są jako należności.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane