Mostostale: krok ku fuzji

Artur Sulejewski
opublikowano: 13-05-1999, 00:00

Mostostale: krok ku fuzji

CORAZ BLIŻEJ: W opinii analityków, Mostostal Warszawa, kierowany przez Karola Heidricha (na zdjęciu z lewej), po sprzedaży 5-proc. pakietu akcji Mostostalu Siedlce, zarządzanego przez Aleksandra Jonka, uczynił kolejny krok przybliżający fuzję obu firm. fot. ARC

5 maja Mostostal Warszawa sprzedał w transakcji pakietowej 5-proc. pakiet akcji Mostostalu Siedlce. W ramach transakcji właściciela zmieniło 359 999 papierów.

Cena za pojedynczy walor wyniosła 17,5 zł. Warszawska spółka nie poinformowała, kto był drugą stroną transakcji. Należy sądzić, że papiery nabył od niej zaufany podmiot. Obecnie Mostostal Warszawa posiada 57 890 walorów siedleckiego imiennika, co zapewnia 0,8-proc. udział w jego kapitale akcyjnym.

Działania podjęte przez Mostostal Warszawa absolutnie nie przeszkadzają w połączeniu obu firm.

— Przewidywaliśmy takie posunięcie ze strony władz warszawskiej spółki. Po fuzji firma posiadałaby przecież własne akcje. Nadal czynimy przygotowania do walnego zgromadzenia, które odbędzie się w połowie czerwca i podejmie stosowne decyzje w sprawie połączenia — poinformował Jan Sęktas, członek zarządu Mostostalu Siedlce.

Transakcja, którą przeprowadził Mostostal Warszawa, to kolejny krok przybliżający fuzję obu firm. Gdyby warszawski holding nie zdecydował się na takie posunięcie, po ewentualnym połączeniu posiadałby własne akcje i trzeba by je było umarzać. Pakietówka rozwiązała ten problem. W tej chwili obu spółkom pozostała do pokonania jedna przeszkoda na drodze połączenia. Jest nią Polimex Cekop — stwierdził analityk jednego z warszawskich domów maklerskich.

Spółka ta nie akceptuje ustalonego między zainteresowanymi firmami parytetu wymiany akcji (na 1 papier Mostostalu Warszawa ma przypaść 1,125 akcji Mostostalu Siedlce). Polimex Cekop posiadający 25,38-proc. udział w kapitale akcyjnym siedleckiej spółki domaga się ustalenia parytetu wymiany w proporcjach 1 do 1. Zastrzega, że w sytuacji niespełnienia żądań zablokuje na WZA Mostostalu Siedlce połączenie obu firm (fuzja musi zyskać co najmniej 75 proc. głosów na walnym).

Można przypuszczać, że losy fuzji rozstrzygną się na poziomie zarządów spółek. Prawdopodobnie dojdzie do spotkania szefostwa trzech firm. Gdyby ich negocjacje zakończyły się fiaskiem, osiągnięcia kompromisu należy spodziewać się w porozumieniu głównych akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostale: krok ku fuzji