Moulinex-Brandt czeka na oferty

Magda Kozmana
opublikowano: 27-09-2001, 00:00

Moulinex-Brandt czeka na oferty

Zaledwie rok temu Moulinex został kupiony przez włoską grupę ElFin. Połączenie z Brandtem nic jednak nie pomogło i Francuzi desperacko szukają inwestora.

Do wczoraj inwestorzy mogli składać oferty na kupno francuskiego Moulinex-Brandta. Zadłużony na 800 mln EUR (3,08 mld zł) producent sprzętu AGD 7 września złożył wniosek do sądu, szukając w nim ochrony przed wierzycielami. Stało się to po tym, jak włoski Elettro Finanziaria wycofał się ze wsparcia firmy 320 mln USD (1,35 mld zł) pomocy. Włosi kupili Moulinex w ubiegłym roku i połączyli z przejętym wcześniej francuskim Brandtem.

Tylko trzy oferty zostały złożone na kupno Moulinex-Brandta. Termin upłynął wczoraj, a inwestor do dalszych rozmów ma być wybrany 1 października.

Niespodziankę sprawił SEB — francuski producent, do którego należą takie marki, jak Tefal i Rowenta. Początkowo zainteresowany wejściem do Moulinexu, ostatecznie nie złożył oferty. Z pomocą swojej firmie pospieszyli natomiast pracownicy, których spółka CGT złożyła wczoraj propozycję kupna.

Poważniejsza wydaje się propozycja Fidei, za którą stoi amerykański holding Leucadia National, specjalizujący się w przejmowaniu zadłużonych firm i po sanacji odsprzedawaniu ich z zyskiem.

Jest jeszcze trzeci oferent, ale jego nazwa nie została ujawniona. Choć mówiono o Whirlpool i General Electric, powszechny kryzys w branży AGD zachęca firmy z tego sektora raczej do oszczędności niż zakupów.

Marka Moulinex jest jedną z najlepiej rozpoznawanych we Francji. Firma jest trzecim pod względem wielkości producentem sprzętu AGD w Europie, zatrudnia 11 tys. osób we Francji i 10,5 tys. za granicą.

— Nasza propozycja daje większe gwarancje zachowania miejsc pracy niż oferta inwestora z branży — przekonywał Jean-Francois Delepoulle, prezes Fidei.

Fundusz zainteresowany jest przejęciem tylko części Moulinex--Brandta, nie chce jego produkcji kuchenek mikrofalowych ani oddziałów w Chinach i Brazylii. Fidei wyraża natomiast zainteresowanie utrzymaniem pozostałych zagranicznych filii, do których należy m.in. wrocławski Polar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Moulinex-Brandt czeka na oferty