Mozaika edukacyjna w Krainie Tysiąca Jezior

27-09-2016, 22:00

Na Warmii i Mazurach biznes i nauka nawzajem na siebie wpływają.

Uczelnie wyższe i szkoły średnie z Krainy Tysiąca Jezior coraz częściej nawiązują współpracę z przedsiębiorcami. — Biznes ma znaczny wpływ na profile klas, kierunki kształcenia i programy nauczania. Często też doświadczeni właściciele firm prowadzą zajęcia dydaktyczne, przekazując uczniom albo studentom wiedzę i umiejętności adekwatne do potrzeb rynku — opowiada Marcin Kuchciński z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. Tłumaczy, że pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników o wysokich kompetencjach praktycznych.

— Takich, którzy są gotowi po zakończonej edukacji podjąć zatrudnienie, znają specyfikę branży, potrafią poruszać się w gąszczu obowiązujących dyrektyw — dodaje Marcin Kuchciński. Warmińsko-mazurskie uczelnie kuszą m.in. innowacyjnymi

kierunkami, atrakcyjnymi programami stypendialnymi, coraz wyższym poziomem kształcenia, współpracą z zagranicą oraz studiami w języku angielskim. — Jeszcze nie zakończyła się rekrutacja na uczelniach, ale wiemy, że mimo niżu demograficznego zainteresowanie kandydatów jest na poziomie zbliżonym do tego z ubiegłych lat — mówi Marcin Kuchciński.

Bogatą ofertą edukacyjną może się poszczycić przede wszystkim stolica województwa warmińsko-mazurskiego. W roku akademickim 2014/2015 na sześciu olsztyńskich wyższych uczelniach uczyło się 28,4 tys. studentów. Najbogatszą ofertę dydaktyczną ma Uniwersytet Warmińsko- Mazurski (UWM). W roku akademickim 2016/2017 uruchomi 72 kierunki na studiach stacjonarnych i 34 na niestacjonarnych. Jak wynika z danych Urzędu Miasta Olsztyna, zebranych z 75 szkół, w roku szkolnym 2014/2015 aż 9,8 tys. uczniów uczyło się 77 zawodów.

W szesnastu olsztyńskich technikach naukę pobierało 3,6 tys. uczniów. W mieście działało także 49 szkół policealnych, osiem zasadniczych szkół zawodowychi dwie szkoły artystyczne. Bogatą ofertę edukacyjną ma także Ełk. W mieście działają cztery wyższe uczelnie (Centrum Studiów Bałtyckich UWM, Wydział Gospodarki Turystycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Filia Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku i Wyższe Seminarium Duchowne).

— Każda z nich w kładzie nacisk na kształcenie w innych dziedzinach, m.in. ekonomii, techniki i turystyki. W mieście funkcjonują również podmioty i instytucje odpowiedzialne za profesjonalne szkolenia umożliwiające podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych — informuje Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. Od 2012 r. działa tu również Park Naukowo-Technologiczny, którego jednym z zadań jest wzmocnienie współpracy między nauką, przemysłem i różnymi gałęziami gospodarki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Mozaika edukacyjna w Krainie Tysiąca Jezior