Może być aż 1,2 mld zł zysku

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 24-10-2003, 00:00

Wiele wskazuje na to, że dla największego detalisty ten rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni.

Przez dziewięć miesięcy tego roku PKO BP zarobił netto 994 mln zł. Tylko w trzecim kwartale jego zysk wyniósł 271,5 mln zł.

— Udało nam się zarobić o kilka procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pozwalają na to: sytuacja gospodarcza i ekonomiczna, która rozwija się zgodnie z naszymi założeniami, a także restrukturyzacja prowadzona w banku. Sądzę, że cały 2003 r. będzie lepszy od ubiegłego — mówi Andrzej Podsiadło, prezes PKO BP.

W 2002 r. zysk netto spółki przekroczył nieco 1 mld zł. Tegoroczny powinien być o prawie 200 mln zł lepszy.

W ciągu trzech kwartałów wynik na działalności bankowej PKO BP przekroczył 4 mld zł. Udało się go osiągnąć dzięki temu, że bank kontrolował spadek dochodów z odsetek, który w porównaniu z ubiegłym rokiem był tylko o 2 proc. niższy. Rosły natomiast przychody z prowizji.

W przeciwieństwie do konkurencji bank nie poniósł także straty na operacjach finansowych. Przeciwnie, udało mu się na nich zarobić 100 mln zł. Powstrzymał również odpływ depozytów, natomiast kredyty zwiększył o 5,5 proc. W portfelu PKO BP tylko 13 proc. stanowi zadłużenie nieregularne, co oznacza, że jest on jednym z najlepszych w sektorze.

— Staramy się wzmocnić pozycję przed prywatyzacją. Ogłoszenie przetargu na doradcę stwarza nadzieję, że dojdzie do niej na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2004 r. — mówi Andrzej Podsiadło.

Dodaje także, że na razie nie ma szczegółów dotyczących stworzenia przez PKO BP i PZU polskiej grupy finansowej. Spółki zacieśniają jednak współpracę. W przyszłym tygodniu zaoferują nowe wspólne produkty ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń kredytów mieszkaniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Może być aż 1,2 mld zł zysku