Może zabraknąć orzeczników od L4

opublikowano: 26-11-2017, 22:00

Pracodawcy, którzy chcą kontrolować nieuczciwe zwolnienia chorobowe, są zdani na siebie — uważają eksperci Conperio.

Lekarze orzecznicy mogą zakończyć współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), czego skutki odczują nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy — prognozują eksperci Conperio, firmy specjalizującej się w zarządzaniu problemem absencji chorobowej. Problem może pojawić się po wejściu w życie ustawy o jawności życia publicznego, której projekt przedstawił niedawno Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych. Zgodnie z projektem lekarze orzecznicy ZUS byliby zobowiązani do składania od przyszłego roku oświadczeń majątkowych. — Niechęć lekarzy do ujawniania informacji o swoich zarobkach może spowodować, że aż 650 z nich zakończy współpracę z ZUS. Doprowadziłoby to do zablokowania systemu przyznawania rent i kontroli zasiłków — mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio. Przypomina, że w ubiegłym roku statystycznie co drugi Polak był na zwolnieniu chorobowym, z czego tylko u 3 proc. z tych osób sprawdzono prawidłowość jego wykorzystania. Zdaniem prezesa Conperio, gdy z pracy zrezygnują lekarze orzecznicy, prawdopodobieństwo przeprowadzania takich kontroli spadnie do zera. Według niego niedobory

kadrowe są ogromne, potrzebnych jest znacznie więcej takich lekarzy. Pracodawcy chcący zapanować nad nieuczciwymi zwolnieniami zdani są tylko na siebie. — Odbierana jest im bowiem możliwość reakcji na nieuczciwe praktyki. Taka sytuacja może zakończyć się załamaniem na rynku pracy. Zwłaszcza że pracownicy przyjeżdżający do nas z Ukrainy również coraz częściej udają się na „chorobowe”. Pracując w Polsce legalnie, mają do niego prawo. Realia są takie, że konsekwencje wobec osób, które przebywają na nieuczciwych zwolnieniach, mogą efektywnie wyciągać jedynie pracodawcy, jednak niewielu jest takich, którzy są do tego przygotowani — podkreśla Mikołaj Zając.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Może zabraknąć orzeczników od L4