Możliwa korekta

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 30-01-2012, 10:41

Ten tydzień rozpoczyna się od spotkania przywódców Unii Europejskiej- nie należy się jednak spodziewać konkretów. Negocjację pomiędzy Grecją i jej prywatnymi wierzycielami trwają, jednak wypracowanie porozumienia wydaje się zbliżać ku końcowi.

Jeśli Ateny spełnią warunki niezbędne do otrzymania kolejnej transzy pakietu pomocowego, to będą musiały powziąć dodatkowe kroki, by poprawić sytuację w kraju. Niepokojące mogą być nieoficjalne doniesienia według których jednym z warunków przyznania pomocy finansowej Grecji byłaby możliwość ingerowania przez europejskie instytucje w decyzje budżetowe greckiego rządu. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Ateny zgodziły się zrzec się kontroli nad własnym budżetem.

Miniony tydzień przyniósł istotna poprawę rynkowych nastrojów. Na rynku walutowym nastrojów nie popsuła decyzja agencji S&P o obniżeniu wiarygodności kredytowej pięciu krajom strefy euro (Włochom, Hiszpanii, Belgii, Słowenii, Cyprowi). Obserwowaliśmy popyt na waluty postrzegane za bardziej ryzykowne, a na wartości traciła waluta amerykańska i jen japoński.  Patrząc na wykres tygodniowy na EURUSD i dwie duże świece wzrostowe, wzrosło prawdopodobieństwo wystąpienia korekty ostatnich silnych wzrostów. Co więcej, większość par walutowych znajduje się w okolicach silnych stref oporu/wsparcia, co sprzyja realizacji korekcyjnego scenariusza w tym tygodniu.  Jeśli chodzi o naszą krajową walutą, to w krótkim terminie złoty jest silnie wykupiony i również na PLN należy  spodziewać się korekty ostatniego silnego ruchu aprecjacyjnego na złotym.

Gro uwagi w tym tygodniu powinno się koncentrować wokół danych makroekonomicznych oraz Portugalii, gdzie niepokojący jest istotny wzrost rentowności obligacji tego kraju.

EURPLN
Korekta na złotym wydaj się nie unikniona. Para EURPLN silnie zniżkowała w przeciągu ostatnich trzech tygodniu. Wzrosty wyhamowały w rejonie 50% zniesienia Fib całości  fali wzrostowej kształtującej się od połowy zeszłego roku. Minimalny zasięg obecnej korekty to okolice 4,2830, gdzie zniesienia 23,6% Fibo zbiega się z oporem w postaci linii TenKan. Wsparcie wyznacza strefa 4,21-4,2150.

EURUSD
Eurodolar wyhamował wzrosty w rejonie silnego oporu w postaci 38,2% Fibo całości spadków z okolic 1,42570. Tym samy znaczenia nabiera wsparcie w rejonie 1,3240. Para handlowana jest poniżej chmury ichimoku, a silne wsparcie na wykresie dziennym znajduje się w rejonie 1,2980-1,3000. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,3090. 

GBPUSD
GBPUSD również rozpoczyna tydzień korekcyjnie. Para wyhamowała wzrosty poniżej oporu w strefie 1,5750-1,5760. GBPUSD testuje obecnie 100-okresową średnio na wykresie dziennym, a w przypadku przełamania widzielibyśmy na szansę na kontynuację korekty w rejo 1,5546, gdzie geometryczne wsparcie wyznacza 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej zapoczątkowanej w tym roku.

EURJPY
Eurpojen nie poradził sobie z oporem w rejonie 102,35, na wykresie dziennym pojawiła się świeca spadkowa, co było symptomem do powrotu do trendu spadkowego. Para znajduje się poniżej chmury ichimoku na wykresie dziennym, a splot linii TenKan i Kinjun wyznacza silne wsparcie w rejonie 99,60-99,90. Najbliższy opór to okolice 101,40. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane