Możliwa rewizja budżetu spowodowała spadek złotego

13-06-2001, 15:40

Godzina 15.01 (Reuters) - Złoty stracił na wartości w stosunku do dolara i euro, gdyż informacje o możliwej rewizji budżetu spowodowały falę wyprzedaży ze strony inwestorów realizujących zyski.

Dolara wyceniano na 3,9580 złotego wobec 3,9355 złotego na środowym otwarciu. Euro wyceniano zaś odpowiednio na 3,3856 złotego wobec 3,9525 złotego.

Źródło zbliżone do rządu poinformowało w środę Reutera, że rada ministrów rozważa zwiększenie deficytu budżetowego z planowanego w ustawie budżetowej poziomu 2,6 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB). Spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowało spadek dochodów państwa.

Wcześniej wicepremier zapowiedział, że rząd spotka się w przyszłym tygodniu by przedyskutować możliwość dokonania cięć w wydatkach państwa. Dochody będą bowiem w tym roku niższe o siedem miliardów złotych od planowanych.

W tym tygodniu złoty ustanowił już najwyższy poziom w historii w stosunku do euro i zbliżył się do najwyższego poziomu od 19 miesięcy wobec amerykańskiego dolara.

Dealerzy uważają, że wzrosty były efektem napływu środków z zagranicy przeznaczonych na odszkodowania dla robotników przymusowych III Rzeszy. Wypłaty odszkodowań w złotych mają rozpocząć się już wkrótce. W sumie na wypłaty dla Polaków przeznaczono 1,8 miliarda marek.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Możliwa rewizja budżetu spowodowała spadek złotego