Możliwe rozmowy USA-Chiny w Singapurze

  • PAP
opublikowano: 29-01-2021, 13:28

Na szczycie Światowego Forum Ekonomicznego, który zgodnie z obecnym planem ma się odbyć w maju w Singapurze, może dojść do rozmów pomiędzy nową administracją USA a władzami Chin – ocenił w piątek prezes Forum Borge Brende.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

„Tradycyjnie Singapur miał bardzo bliskie związki z USA, ale pracował też bardzo dobrze z Chinami” – podkreślił Brende w rozmowie przez wideołącze z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem.

Tymczasem wiceprzewodniczący ChRL Wang Qishan ocenił w piątek na wirtualnym spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiego biznesu, że wspólne interesy Chin i USA są ważniejsze niż dzielące oba kraje różnice. Wezwał do rozwoju „zdrowych, stabilnych relacji” dwustronnych – przekazały państwowe chińskie media.

Za rządów poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa stosunki Waszyngtonu z Pekinem dramatycznie się pogorszyły i uznawane są obecnie za najgorsze od dziesięcioleci. Zaostrzenie kursu wobec Chin cieszy się jednak poparciem po obu stronach amerykańskiej sceny politycznej, a członkowie ekipy Bidena zapowiedzieli już, że utrzymają presję.

Z powodu obaw przed zakażeniami koronawirusem w Europie szczyt Światowego Forum Ekonomicznego ma się odbyć w Singapurze, zamiast – jak co roku – w szwajcarskim mieście Davos, któremu zawdzięcza on swoją nieformalną nazwę.

Ani Chiny, ani Stany Zjednoczone nie ogłosiły dotąd zamiaru wysłania delegacji na szczyt w Singapurze. Pojawiają się również wątpliwości, czy wydarzenie dojdzie do skutku, ponieważ pandemia nie ustępuje w wielu regionach świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane