Możliwości finansowania MSP są ograniczone

opublikowano: 19-06-2018, 22:00

O kredyt i dotację trudno, leasing lada chwila przestanie się opłacać, a z faktoringu nie zawsze można skorzystać, ze względu na zakaz cesji.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) opracował raport na temat finansowania małych i średnich przedsiębiorców w Polsce. Wynika z niego, że takie firmy wciąż najchętniej korzystają przede wszystkim z własnych pieniędzy. Robi tak 62 proc. właścicieli biznesów.

Do jednego worka

— Obawy przed zaciąganiem poważnych zobowiązań są zrozumiałe, ale wydaje się, że przeprowadzanie naprawdę dużych inwestycji nie może obyć się bez korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. A bez tego trudno o rozwój i unowocześnianie działalności. Dlatego właśnie odpowiednio skrojona oferta i brak przeszkód tworzonych przez prawodawcę to tak istotne czynniki dla rozwoju polskich firm — tłumaczy Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Jego zdaniem, małe firmy niechętnie korzystają z kredytów, ponieważ żaden bank nie ma odpowiednio skrojonej dla nich oferty.

— Mamy około dwóch milionów małych i średnich przedsiębiorców w Polsce oraz 4700 dużych podmiotów. Tymczasem oferta banków jest dostosowana głównie do tej drugiej grupy. A udzielanie kredytów mniejszym spółkom na podobnych zasadach jak korporacjom mija się z celem. Tym bardziej, że papiery w małych firmach na ogół nie wyglądają najlepiej, a oceniający ryzyko kredytowania pracownicy banków wolą nie ryzykować i również w sytuacjach niepewnych, na wszelki wypadek, dają decyzję odmowną — tłumaczy Cezary Kaźmierczak.

Dodaje on, że pierwszy bank, który zaryzykuje i zacznie inaczej oceniać małe firmy, odniesie sukces na rynku. Chodzi o proste kryteria oceny, na wzór rozwiązań, które wprowadziły instytucje finansowe w Stanach Zjednoczonych po kryzysie w 2008 roku.

— Jedno kryterium to wysokość obrotów, a drugie — możliwość zabezpieczenia pożyczki hipoteką. Generalnie amerykańskie banki decydują się zaryzykować maksymalnie 10 proc. obrotów małej firmy — tłumaczy Cezary Kaźmierczak.

Zbyt skomplikowane

Polscy przedsiębiorcy rzadko korzystają także ze wsparcia unijnego, do którego zniechęcają ich skomplikowane procedury pozyskiwania pieniędzy.

— Aż 43 proc. wszystkich firm z sektora MŚP jest zdania, że procedura ubiegania się fundusze z Unii jest stanowczo zbyt skomplikowana. A wśród przedsiębiorców, którzy dofinansowania nie otrzymali, chociaż się o nie ubiegali, niezadowolonych z procedur jest aż 72 proc. — mówi Jakub Bińkowski, sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Dodaje, że proces ubiegania się o dofinansowanie z funduszy europejskich powinien zostać maksymalnie uproszczony. Z drugiej jednak strony trzeba wziąć pod uwagę, że instytucje, które przyznają pieniądze, chcą mieć kontrolę nad gospodarowaniem nimi, dlatego domagają się szczegółowych sprawozdań z wydatkowania. Potrzebny byłby zatem rozsądny kompromis między oczekiwaniami przedsiębiorców a koniecznością nadzoru. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem sektora MŚP cieszy się leasing. Jednak większość finansowanych nim aktywów to pojazdy. A Ministerstwo Finansów opublikowało 13 czerwca 2018 r. komunikat, w którym zarysowało zmiany podatkowe, mogące zniechęcić biznes do leasingowania aut. Chodzi o to, że zniknie możliwość wliczania w koszty całości rat leasingowych. Stosunkowo rzadko firmy finansują się faktoringiem. W ubiegłym roku skorzystało z takiej usługi jedynie 14 proc. przedsiębiorców z branży MŚP. Ma ona tę zaletę, że pozwala rozwiązać jeden z głównych problemów przy prowadzeniu działalności, a mianowicie likwiduje zatory płatnicze, z którymi boryka się aż 81 proc. mikro, małych i średnich firm.

— Przeszkodą jest fakt, że wielu przedsiębiorców wciąż nie wie, na czym polega faktoring, postrzegając go jako skomplikowany produkt — tłumaczy Jakub Bińkowski.

Ponadto, w wielu przypadkach możliwość skorzystania z faktoringu jest ograniczona, ze względu na zakaz cesji stosowany w stosunku do mniejszych przedsiębiorców przez większe firmy, które dzięki temu mogą się bezkarnie finansować kosztem mniejszych od siebie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

MSP