MPiT szykuje ułatwienia w przetargach

opublikowano: 17-10-2018, 22:00

Na horyzoncie, obok elektronizacji przetargów, pojawiła się nowelizacja prawa zamówień publicznych. Klarują się już szczegóły.

Wstępny projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych pojawi się już w listopadzie — zapowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Ma być prościej, bardziej nowocześnie i oszczędniej. Czy będzie — to okaże się już za chwilę, gdy projekt trafi do konsultacji publicznych. Najmocniej zmiany na plus mają odczuć małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), którym resort chce ułatwić udział w publicznych przetargach.

Rewolucyjne, mam nadzieję,
będzie już nowe podejście do zamówienia, na które chcemy spojrzeć jak na zakup.
Przygotowaliśmy nowe rozwiązania na każdy etap tego zakupu – planowanie
zamówienia, przygotowanie i ogłoszenie zamówienia, wybór oferty,  realizację zamówienia oraz ewaluację umowy –
mówi Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w MPiT.
Zobacz więcej

Rewolucja październikowa

Rewolucyjne, mam nadzieję, będzie już nowe podejście do zamówienia, na które chcemy spojrzeć jak na zakup. Przygotowaliśmy nowe rozwiązania na każdy etap tego zakupu – planowanie zamówienia, przygotowanie i ogłoszenie zamówienia, wybór oferty,  realizację zamówienia oraz ewaluację umowy – mówi Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w MPiT. Fot. Marek Wiśniewski

— Tylko wartość zamówień publicznych powyżej progów UE osiągnęła w naszym kraju w 2017 r. ponad 114 mld 668 mln zł. Te pieniądze powinny, w większym stopniu niż obecnie, służyć unowocześnianiu naszego państwa, a także trafiać do sektora MŚP — mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

MŚP do startu w przetargach ma zachęcić przede wszystkim wprowadzenie uproszczonej procedury w zamówieniach poniżej progów unijnych. To tylko jedna ze zmian. Resort chce zaproponować nową filozofię w zamówieniachpublicznych. Szykuje się rewolucja?

— Rewolucyjne, mam nadzieję, będzie już nowe podejście do zamówienia, na które chcemy spojrzeć jak na zakup. Przygotowaliśmy nowe rozwiązania na każdy etap tego zakupu — planowanie zamówienia, przygotowanie i ogłoszenie zamówienia, wybór oferty, realizację zamówienia oraz ewaluację umowy — mówi Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w MPiT.

W nowych przepisach — mówi Mariusz Haładyj — resort zaproponuje zupełnie nowe rozwiązania, np. wstępne konsultacje rynkowe, które zastąpią dialog techniczny (dzisiaj rzadko używany), obowiązek częściowych płatności przy długich umowach z wykonawcą, przekraczających 12 miesięcy, co mogłoby częściowo rozwiązać problem zatorów płatniczych (liczą na to zamawiający) czy klauzule abuzywne (zespół praktyk zakazanych dla zamawiającego i wzmacniający pozycję wykonawcy).

— Nowe Prawo zamówień publicznych to dokończenie reformy z 2016 r. Wówczas, oprócz wdrożenia dyrektyw europejskich, zajęliśmy się najpilniejszymi problemami zamówień. Zobowiązaliśmy się jednocześnie do przygotowania całościowej zmiany systemu zakupów publicznych, po przeprowadzeniu pogłębionychkonsultacji zarówno z zamawiającymi, jak i wykonawcami. Elektronizacja jest swoistym pomostem między tymi obiema inicjatywami — wprowadzona do ustawy w 2016 r., z terminem wejścia w życie w 2018 r., jest kolejnym krokiem na drodze do pełnej cyfryzacji zamówień — mówi Mariusz Haładyj.

Jedna ze zmian, związanych z wymogami UE, pojawiła się już dzisiaj — w dużych przetargach (powyżej progów unijnych) od dziś obowiązuje już pełna elektronizacja. Mówiąc w dużym uproszczeniu: zgodnie z nowym prawem zmawiający nie będą już wysyłać ofert w kopertach, ale w zaszyfrowanej formie drogą elektroniczną,z wykorzystaniem internetowych portali e-usług. Jednym z nich jest niedawno uruchomiony przez UZP jako tymczasowe rozwiązanie miniPortal.

— Dzisiaj jesteśmy w przededniu elektronizacji dotyczącej dużych postępowań, od progów unijnych i ja to sobie pozwalam nazywać elektronizacją 2.0. Ale każda taka rewolucja przyśpiesza i wydaje mi się, że rewolucja 3.0 nastąpi niedługo, w związku z wejściem w życie nowego prawa zmówień publicznych, które też będzie przewidywało różne rozwiązania w zakresie elektronizacji — mówi Hubert Nowak, p.o. prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu